Sempozyum: Ulusal Sınıf Öğretmenliği Kongresi
Etkinliklerle Matematik Öğretimi
Hülya SMAİL
Özel Bahçeşehir Koleji
Bildiri Özeti:
Bu çalışma, ilköğretimin birinci kademesindeki öğretmenlerin sınıf içerisinde uygulanabilecek farklı türden çalışmaları tanıma ve bunları geliştirebilmeleri öğrencilerin matematik dersine karşı olumlu tutum geliştirebilmeleri ve bunun matematik dersindeki başarılarının artırılmasına, motivasyonunu yüksek tutmak Öğrenme isteği yaratmak ve öğrenme sürecini zevkli kılmak aynı zamanda bilginin kalıcı hafızaya yerleşmesini sağlamak amacıyla yapıldı.

Matematik öğretiminde soyut materyaller kullanarak; Öğrenciler düşünerek, araştırarak, yaparak-yaşayarak, kendi kendine eğlenerek öğrenmektedir. Bu materyaller bazı kavramların, teoremlerin ve işlemlerin soyut olarak ifade edilmesini sağlamakta, matematiğin öğrenciler için anlamlı hale gelmesine yardımcı olmakta, öğrencilerin öğrendiklerini hissetmelerini sağlayacak ortamın oluşturmasına katkıda bulunmaktadır.

Özel Bahçeşehir Koleji matematik labaratuvarında bulunan ve matematik derslerinde kullandığımız bazı materyaller : Örüntü Blokları , Tamsayı Blokları Geometri şeritleri, Geometrik cisimler, Tangram Kesir Takımı, Kesir Kulesi Onluk Taban Blokları, Domino, Flash Kartlar ,Puzzle-Yap boz, Simetri Aynası Kesir Kartları, Geometri tahtası, Geometer Sketch Pad programı, Yüzlük kartlar, İp geçirme anahtarları, XY Blokları, Kırık cetvel (Katlanır cetvel), Oyun hamurları-Kürdanlar, Şeffaf sayma pulları, Birim küpler, Kare ve pullar..

Öğretmen

• Öğrencilerden verilen materyallerdeki objeleri kullanarak nasıl bir sonuç elde edebileceğini keşfederek bulmasını ister.
• Küçük gruplar oluşturularak öğrencilerin işbirliği içerisinde bulunarak, kendi fikirlerini sunmaları diğer grupları dinlemelerine olanak sağlar
• Genellemeler yapmaya teşvik eder
• Öğrencilerin farklı stratejilerini geliştirmelerine fırsat verir.
• Öğrencilerin bilgiye ulaşabilmeleri için uygun ortam sağlar.
Anahtar Sözcükler:


Sempozyum: Ulusal Sınıf Öğretmenliği Kongresi
Abstract :
Keywords :
Dokümanlar / Documents

Bedava Kargo
100 ve üzeri alışverişler kargo bedava

İndirimli Kargo
75-100 arası kargo yarı fiyatına

Pegem Akademi Dershaneleri
KPSS, ALES, KPDS, ÜDS, DGS Hazırlık Kurslarında lider marka Pegem Akademi Dershaneleri web sitesi için tıklayınız.

Bu web sitesinde yer alan bütün görsel ve yazılı materyallerin telif hakları Pegem Akademi Yayıncılık'a aittir.
Her hakkı saklıdır. 2005-2013 © Pegem Akademi Yayıncılık.