Kategorisi:     Anasayfa   ›   Kategoriler   ›   Edebiyat   ›   Türk Edebiyatı
../resim/urun/1096682200.jpg

Kerbela Mersiyeleri (Ciltli)


Editör(ler) :
Yazar(lar) : Mehtap Erdoğan Mehmet Arslan 
Yayınevi: Grafiker Yayınları
Sosyal Medyada Paylaş


İnsanlık tarihinin “en korkunç, en hazin, en ibret verici, en çok gözyaşı döktüren, en çok anılan, üzerine en çok eser yazılan” olaylarının başında “Kerbelâ Hadisesi” gelmektedir. Hz. muhammed’in omzunda gezdirdiği sevgili torunu, Hz. Ali ve Fatıma’nın göz bebeği, cennet gençlerinin efendisi, Ehl-i Beyt dostlarının üçüncü imamı, Pençe-i Âl-i Abâ’nın beşincisi olan Hz. Hüseyin’in Hicrî 10 Muharrem 61 (Miladî 10 Ekim 680) tarihinde Kerbelâ’da feci bir şekilde şehit edilmesi, o günden bu güne bütün insanlığın kapanmaz bir yarasıdır. Bu üzücü hadise o günden beri her yıl ve her mekânda dünyadaki bütün Müslüman toplumlar tarafından anılmış, bu konuda eserler yazılmış, her millet kendine göre törenler düzenlemiş; bu vesileyle Kerbelâ Hadisesi’nin unutulmaması, gönüllerde yer etmesi sağlanmıştır.

Elinizdeki eser yıllar süren çalışmalar sonucunda yüzlerce kaynağın taranmasıyla meydana getirilen bir nevi “Kerbelâ Mersiyeleri” antolojisidir. Bu eserde aruz vezniyle ve divan edebiyatı nazım şekilleriyle yazılmış, 15. yüzyıldan günümüze kadar tespit edilebilen 204 şaire ait 517 manzume bulunmaktadır.

Eserin baş kısmında Kerbelâ hadisesi ile direkt veya dolaylı olarak ilgili birçok konuda da detaylı bir inceleme sunulmuştur ki bu incelemede şu konular yer almaktadır: Kerbelâ, Hz. Hüseyin, Kerbelâ Hadisesi, Ehl-i Beyt, Arap Edebiyatında Kerbelâ, Fars Edebiyatında Kerbelâ, Türk Edebiyatında Kerbelâ, Başka Milletlerin Edebiyatlarında Kerbelâ, Mersiye, Ağıt, Muharrem Ayı ve Muharremiyeler, Musikide Kerbelâ ve Mersiyehânlar, Aşure ve Aşure Törenleri, Matem Kültürü ve Su Orucu, Goygoycular, Taziye.
Ortalama Puan:
ISBN: 9789756355527
Baskı Sayısı: 1
Basım Tarihi: Ocak 2009
Baskı Yeri: Ankara
Sayfa Sayısı: 810
Ebat: 21.5x30


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

ETİKETLER

Bu web sitesinde yer alan bütün görsel ve yazılı materyallerin telif hakları Pegem Akademi Yayıncılık'a aittir.
Her hakkı saklıdır. 2005-2015 © Pegem Akademi Yayıncılık.