Kategorisi:     Anasayfa   ›   Kategoriler   ›   Eğitim Bilimleri   ›   Eğitim Programları ve Öğretim
../resim/urun/1279662200.jpg

Dil Bilgisi Öğretiminde Materyal Tasarımı


Editör(ler) :
Yazar(lar) : Abdullah Şahin Sedat Maden 
Yayınevi: Pegem Akademi Yayıncılık
% 15
Liste Fiyatı: 0,00

İndirimli Fiyat: Fiyatı belirlenmemiş.

% 0 Havale indirimi ile
0,00 'ye alabilirsiniz.
Satış Dışı

Sosyal Medyada Paylaş


İçinde bulunduğumuz bilişim çağında, eğitimde bilim ve teknoloji büyük bir önem kazanmaktadır. Eğitimdeki bu değişim eğitim materyallerini de etkilemektedir. Eğitimde öğrenci merkezli yaklaşımların da önem kazanmasıyla birlikte öğretmenlerimiz, öğrencilerin gereksinim ve özelliklerine uygun öğretim materyali üretme sıkıntısı çekmektedir. Eğitimde doğru materyali kullanmak öğrencinin öğretileni algılamasını ve öğrenmesini kolaylaştırır. Eğitimde araç-gereç kullanımı etkili bir öğrenme ortamının oluşmasına ve öğrencilerin hedefl ere daha kolay ulaşmasını sağlayarak, eğitim programının başarıya ulaşmasında önemli bir rol oynar.

Her öğrencinin öğrenme stili farklıdır ve öğrenci yaparak, yaşayarak öğrenirse öğrendiklerinin kalıcılığı daha da artar. Bu yüzden eğitimde materyal kullanımı ve tasarımı çok önemlidir. Materyaller öğrencilerin her türlü durumları göz önünde bulundurularak tasarlanmalı ve öğrencilerin sosyo-ekonomik durumları ile materyaller arsındaki ilişki kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Ayrıca öğrencilere materyaller aracılığıyla görsel ve işitsel mesajlar içeren bir öğretim ortamı sunularak dersin eğlenceli hâle gelmesi sağlanabilir.

Türkçe öğretiminde dilin kullanımını sağlayan okuma, dinleme, konuşma ve yazma gibi temel dil becerilerinin yanı sıra dil bilgisi de önemli bir bilgi alanını oluşturmaktadır. Günümüz bilim ve teknolojisinin imkânları göz ardı edilerek geleneksel yollarla dil bilgisi kuralları öğretilirse başarıya ulaşmak zorlaşır. Bu yolla öğretim yapılırken birden fazla duyu organına hitap eden öğretim araçlarının, bilginin kalıcı olmasında etkili olduğu unutulmamalıdır. Geleneksel dil bilgisi öğretiminde sadece yazıya dayalı materyaller kullanılmakta ve bu yöntemle öğrencilerin dil bilgisi konularını öğrenmeleri zorlaşmaktadır. Dil bilgisi öğretiminde ders materyalleri öğrencilerin dil bilgisi konularını daha iyi, daha kolay ve daha eğlenceli öğrenmeleri açısından çok önemlidir. Yeni öğretim programına göre Türkçe öğretiminin materyal kaynakları üzerine henüz yeterli çalışma yapılmamıştır. MEB’de çalışan öğretmenler de materyal üretimi ve temini konusunda sıkıntı çekmektedir.

Elinizdeki eserin yazılmasının amacı; Türkçe öğretmenlerimizi ve Türkçe öğretmeni adaylarımızı, derslerde üretebilecekleri ve kullanabilecekleri materyaller konusunda bilgilendirmek, onlara üç boyutlu materyal örnekleri sunmaya çalışmaktır. Çalışmada “öğretimde materyal tasarımı”, “Türkçe dil bilgisi öğretimi”, “Türkçe dil bilgisi öğretiminde materyal tasarımı” ve yeni programa uygun olarak ilköğretim ikinci kademeye yönelik dil bilgisi öğretimiyle ilgili derslerde kolay uygulanabilecek/kullanılabilecek, üç boyutlu materyal örnekleri sunulmaya çalışılacaktır. Materyallerin her birine “kavramatik, bulmabirader, ekabüs” gibi adlar verilmiştir. Bu adlar konulurken materyalin ve işlenen konunun özelliğine dikkat edilmiştir.
Ortalama Puan:
ISBN: 9786053642343
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Basım Tarihi: Nisan 2011
Baskı Yeri: Ankara

Dil Bilgisi Öğretiminde Materyal Tasarımı


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

ETİKETLER

Bu web sitesinde yer alan bütün görsel ve yazılı materyallerin telif hakları Pegem Akademi Yayıncılık'a aittir.
Her hakkı saklıdır. 2005-2015 © Pegem Akademi Yayıncılık.