Pegem.Net../resim/urun/14442Untitled-1.jpg
Tarih Öğretiminde Öğrenci Merkezli Yaklaşımlar

Editör(ler) :
Yazar(lar) : İsmail H. Demircioğlu 
Yayınevi: Anı Yayıncılık

21,25 % 15 indirim
25,00

Satışa Çıkınca Haber Ver
3 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 5 ' dir. 50 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR. Kapıda ödeme siparişlerinde; Sipariş tutarı gözetilmeksizin 5.50 Kapıda Ödeme Ek Hizmet Bedeli eklenir.


Ülkemizde tarih öğretiminde problemler yaşanmaktadır. Bu a-landaki temel problemlerden birisi, tarih derslerine yeterince ilginin gösterilmeyişidir. Sosyal bilimlerin en önemli disiplinlerinden biri cilan tarihe yeterince ilgi gösterilmeyisin in nedenleri incelendiği zaman, bu alanın sayı, isim, rakam ve maddelerin düzenli tekrarının yapıldığı sıkıcı bir alan olarak algılandığı görülür. Gerçektende ülkemizdeki bazı eğitim kurumlarında tarih dersleri, var oian tarihsel bilgilerin aynen aktarımına dayalı, sıkıcı ve öğrencilerin güncel ya-şamlanyla bağlantısız bir halde öğretilmeye çalışılmaktadır. Başka bir deyişle, öğrenciler tarih derslerinde elde ettikleri bilgileri güncel yaşamlarında istenilen düzeyde kullanamamaktadırlar.

Tarih öğretimiyle ilgili olarak yukarıda ortaya konulan problemlerin kaynağında, bu derslerin öğrenci merkezİi ve aktif öğrenmeden uzak bir anlayışla öğretilmesi yatmaktadır. Bazı tarih öğretmenlerimiz yeterli alan bilgisine sahip olmasına karşın, tarihin nasıl öğretilmesi gerektiği üzerine istenilen bilgi seviyesinde değillerdir. Bu sebepten dolayı tarih dersleri aktif ve öğrenci merkezli bir anlayışla yürütülememektedir. Ülkemizde öğrencileri aktif, üretken, yaratıcı ve problem çözücü bireyler haline getirecek bir tarih öğretimi anlayışının istenilen seviyede gelişememesinin başka sebepleri de bulunmaktadır. Bu sebeplerden biri, eğitim fakültelerimizde tarihin nasıl öğretilmesi gerektiği üzerine çalışma yapan bilim adamlarının sayısının sınırlı olmasıdır. Bilindiği üzere, tarih öğretmen adayları yıllarca eğitim fakültelerinde, alan bilgisi çok iyi ama tarihin nasıl öğretileceği üzerine yeterli bilimsel çalışma yapmayan öğretim elemanlarınca eğitilmişlerdir. Bunun neticesinde, tarih öğretmenliği bölümleri alan bilgisi açısından yeterli, fakat tarihin nasıl öğretileceği üzerine istenilen düzeyde bilgisi olmayan öğrenciler yetiştirmişlerdir.


ISBN: 9789756376683

Baskı Sayısı: 5.Baskı

Basım Tarihi: Ocak 2001
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 188

Ebat: 16x24


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz