Kategorisi:     Anasayfa   ›   Kategoriler   ›   Çocuk Kitapları   ›   0 - 6 Yaş
../resim/urun/15422Untitled-1.jpg

Anne babalara notlar Bu kitaptaki alıştırmaları hem siz hem de çocuğunuz çalışmaya hazır olduğunuzda yaparsanız en iyi sonucu alırsınız. Bir seferde çok fazla alıştırma yapmayın. Eğer çocuğunuz kitabın herhangi bir sayfasındaki alıştırmaları yapmaya isteksiz görünüyorsa o sayfayı atlayın ve daha sonra tekrar deneyin. Bazı çocuklar için yazmanın kolay ve eğlenceli, bazıları içinse öğrenilmesi zor bir şey olduğunu unutmayın. Rakamları nasıl yazacağını öğrenmeye başlamadan önce çocuğunuzun kalemi düzgün tutabiliyor olması gerekir. Hâlâ "karalama" aşamasındaysa, rakamları yazarken gereken hassas hareketleri başarmasını beklememelisiniz. Kitaptaki çizgi çizme alıştırmaları, noktalan birleştirme bulmacaları ve boyama etkinlikleri çocuğunuzun kalem tutma becerisinin gelişmesine yardımcı olacak.

Kalem nasıl tutulur Çocuğunuz kalemi gerektiği gibi tutmazsa düzgün yazı yazması zor olabilir. Kalem, başparmak ve işaretparmağı ile ortaparmak arasında çok sıkılmadan, ucundan yaklaşık 2 santimetre yukarıdan tutulmalıdır.

Rakamların yazılışı Harfler gibi rakamlar da farklı biçimlerde yazılabilir. Çocuğunuzun öğrendiği ya da okulda öğreneceği biçim ne olursa olsun, bütün yazış biçimleri temelde aynı olduğundan bu kitap yararlı olacaktır. Rakamlar mümkün olduğunca, bir dizi kesikli çizgi olarak değil de, kesintisiz bir hareketle yazılmalıdır. Örneğin "8" rakamı, bir "S" ile başlanıp sonra da ters bir "S" ile devam edilerek tek bir seferde yazılmalıdır.

"8" kesinlikle bir çemberin üzerine başka bir çember çizilerek yazılmamalıdır. Kesintili hareketlerle yazılan rakamlar yalnızca "4" ve "5"tir. Sol sayfaların üst kısmında yer alan rakam dizisi o rakamın nasıl yazılması gerektiğini gösterir. Kötü alışkanlıkların düzeltilmesi çok güç olduğundan, çocuğunuzun rakamları en baştan doğru yazmayı öğrenmesi önemlidir.

Başlangıç aşamasında 3 ve 7 gibi rakamların ters yazılması sizi fazla kaygılandırmasın. Bunlar çok yaygın yanlışlardır ve çocuğunuz büyük olasılıkla bundan vazgeçecektir. Daha az göze çarpan, oysa düzeltilmesi daha güç olan yanlışlar, 1 rakamını yazmaya üstten başlamak yerine alttan başlamak veya 6 rakamını çizgisinden değil de yuvarlak kısmından yazmaya başlamak örneklerinde olduğu gibi, rakamın yönünden çok yazılış biçimiyle ilgili olanlardır. Bu nedenle, çocuğunuz bir rakamı yazarken, rakamın yalnızca yönünün doğru olup olmadığına değil, doğru biçimde yazılıp yazılmadığına da bakın.

Kitabın düzeni Kitabın ilk sayfasındaki noktaları birleştirme oyunu çocuğunuzun rakamları 1 `den 10`a dek doğru olarak sıralamayı öğrenmesi için tasarlanmıştır. Soldaki sayfalarda, belirli bir rakamın nasıl yazıldığı gösteriliyor. Sayfanın üst kısmındaki üç satır çocuğunuza bolca rakam yazma alıştırması yapma olanağı verecek. Çocuğunuz daha sonra o sayfada yer alan resimdeki saklı rakamları arayarak ve kesik çizgilerin üzerinden geçerek hoşça vakit geçirebilir. Sağ sayfa, çeşitli etkinlikler yoluyla çocuğunuzun rakamların matematiksel anlamını kavramasına yardımcı olacak. Son sayfada ise noktaları birleştirme oyununun tersi yer alıyor- Çocuğunuz yalnızca birden ona kadar rakamların sırasını öğrenmekle kalmayıp, bu oyunda rakamları yazmayı da deneyecek.
Ortalama Puan:
ISBN: 9789754032208
Baskı Sayısı: 15. Baskı
Baskı Yeri: Ankara
Sayfa Sayısı: 24
Ebat: 21.5x27


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

ETİKETLER
,

Bu web sitesinde yer alan bütün görsel ve yazılı materyallerin telif hakları Pegem Akademi Yayıncılık'a aittir.
Her hakkı saklıdır. 2005-2013 © Pegem Akademi Yayıncılık.