Kategorisi:     Anasayfa   ›   Kategoriler   ›   Eğitim Bilimleri   ›   Okul Öncesi Eğitim
../resim/urun/469552200.jpg

Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü Öğrencileri İçin Soru Bankası


Editör(ler) :
Yazar(lar) : Adalet Kandır Serap Erdoğan Neriman Aral Gülen Baran Figen Gürsoy Aysel Köksal Akyol Şenay Bulut Pedük Münevver Can Yaşar 
Yayınevi: YaPa (Ya-Pa) Yayınları

Çocukların içinde bulundukları gelişim dönemlerinin ve bu dönemlerdeki özelliklerinin, her alandaki gelişimlerin de etkili olan ilkelerin bilinmesi çocuğun sağlıklı gelişimini destekleyecektir. Bireylerin sağlıklı bir kişilik oluşturması, yeteneklerini en verimli şekilde gerçekleştirebilmesi ve toplumda işlevsel olabilmesi çocukluk yıllarında kazanılan tecrübelere dayanır. Bu tecrübelerin önemli bir kısmı çocuğun eğitimi ile gerçekleşir.

Çocuğun gerek aile içinde, gerekse eğitim kurumlarında eğitilmesinde anne, - baba ve öğretmenlere büyük görevler düşmektedir. Bu kişilerin özellikle çocukların gelişim alanları ve özellikleri konusunda bilgi sahibi olmaları önemlidir. Kişiliğin temellerinin atıldığı okul öncesi dönemde çocuk yüksek öğrenme potansiyeline sahiptir. Çocukların sağlık ve eğitim olanaklarım iyileştirmenin, esnek, yeniliğe açık, mutlu, bağımsız, üretken ve yaratıcı bireyler yetiştirmenin ön koşulu okul öncesi eğitimdir. İyi planlanmış okul öncesi eğitim çalışmalarıyla, çocuğa ve anne - babaya ihtiyaç duydukları tüm hizmetler götürülebilir. Okul öncesi eğitim ailede ve okul öncesi eğitim kurumlarında verilir.

Okul öncesi eğitim programlarında yer alan oyun ve drama yolu ile istenilen bir çok davranış çocuğa kazandırılabilir. Oyun çocuğun gelişiminde büyük önem taşımakta, bilişsel kavrayış, duygusal gelişim, dil kullanımı, sosyal beceriler, fiziksel ve motor gelişim çocuğun oyun deneyimlerinden büyük ölçüde etkilenmektedir. Çocuk yaşam ile ilgili deneyimleri oyunla öğrenmekte, oyun sırasında çeşitli roller üstlenerek dünyayı kendi duygularıyla tanımaya çalışmaktadır. Çocuğa çeşitli yaşantı fırsatları veren drama çalışmalarının önemi de oyun gibi gün geçtikçe artmaktadır. Drama, çocuğa çok sevdiği oyun etkinliği içinde, yaşantısını tanıma ve uygulama fırsatı sunmaktadır.
Ortalama Puan:
ISBN: 9789754248319
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Basım Tarihi: Eylül 2002
Baskı Yeri: İstanbul
Sayfa Sayısı: 400
Ebat: 15x21


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

ETİKETLER
,

Bu web sitesinde yer alan bütün görsel ve yazılı materyallerin telif hakları Pegem Akademi Yayıncılık'a aittir.
Her hakkı saklıdır. 2005-2013 © Pegem Akademi Yayıncılık.