Kategorisi:     Anasayfa   ›   Kategoriler   ›   Eğitim Bilimleri   ›   Okul Öncesi Eğitim
../resim/urun/471072200.jpg

Okul Öncesi Eğitim ve Ana Sınıfı Programları


Editör(ler) :
Yazar(lar) : Adalet Kandır Münevver Can Yaşar Nermin Aral 
Yayınevi: YaPa (Ya-Pa) Yayınları

Günümüzde, okul öncesi eğitimin önemi artık hemen hemen herkes tarafından kabul edilmektedir. Bu dönem, araştırmacılar tarafından çocuğun yüksek öğrenme potansiyeline sahip olduğu bir dönem olarak görülmektedir. Uygun fiziksel ve sosyal çevre koşullarında ve sağlıklı etkileşim ortamında yetişen çocuklar daha hızlı ve daha başarılı bir gelişim gösterirler. Bu nedenle evde ve kurumda verilecek okul öncesi eğitim ve bu eğitimin türü ve kalitesi önem taşımaktadır. Okul öncesi eğitim ailede ve kurumlarda verilmektedir. Okul Öncesi eğitim kurumlan; kurum hizmeti verirken, okul aile işbirliği yoluyla, dolaylı olarak aileleri de etkilemektedir. Bu doğrultuda kurumlarda verilen eğitim daha da önem kazanmaktadır.

Okul öncesi eğitim kurumlarında, eğitim verme görevi öğretmene düşmektedir. Öğretmen, bu görevini ancak iyi hazırlanmış eğitim programlarıyla yapabilir. Öğretmen, eğitim programlarını hazırlarken öncelikle, Türk Milli Eğitim Sisteminin Genel Amaçlan ve Okul öncesi Eğitimin Amaçlarını dikkate alarak çalışmalannı yönlendirmelidir.

21. yüzyıla girdiğimiz şu günlerde, dünyada her alanda büyük değişiklikler olmaktadır. Öğretmenler de; eğitim programlarını geleneksel bir yaklaşım içerisinde değil, çağdaş bir eğitim anlayışı içerisinde şekillendirerek, dünyadaki bu değişiklikler konusunda üzerine düşeni yapmalıdırlar. Bu doğrultuda, öğretmenlerin çocuk merkezli okul öncesi eğitim programlan hazırlaması gerekmektedir.

Bu kitap öğretmenlerin, okul öncesi eğitim ile ilgili bilgileri edinmelerine, çocukların gelişim özelliklerini bilmelerine ve okul öncesi eğitim programlannın hazırlanması ve uygulanmasıyla ilgili karşılaştıktan problemleri çözümlemderine rehber olmak amacıyla hazırlanmıştır.

Öğretmenler, bu kitapta karşılaştıktan durumlarla ilgili olarak;

• Okul öncesi eğitim neden önemlidir?
• Okul öncesi eğitimin amaçları ve ilkeleri nelerdir?
• Okul öncesi eğitim nasıl bir gelişme göstermiştir?
• Okul öncesi eğitimdeki yaklaşımlar nelerdir?
Ortalama Puan:
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Baskı Yeri: İstanbul
Sayfa Sayısı: 198
Ebat: 15x21


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

ETİKETLER
,

Bu web sitesinde yer alan bütün görsel ve yazılı materyallerin telif hakları Pegem Akademi Yayıncılık'a aittir.
Her hakkı saklıdır. 2005-2013 © Pegem Akademi Yayıncılık.