Anasayfa  ›  Coğrafya  ›  Çevre Bilimi

../resim/urun/149912_B.jpg

Doğal Kaynaklar

SATIN AL

Editör(ler) :

Yazar(lar) : Hayati Doğanay Namık Tanfer Altaş  
Yayınevi: Pegem Akademi Yayıncılık
ISBN: 9786053646235
Baskı Sayısı: 9. Baskı
Basım Tarihi: 1.2.2020
Baskı Yeri: Ankara
Sayfa Sayısı: 408
Ebat: 16x23,5
Doğal Kaynaklar, üniversite coğrafya öğrencilerine yönelik hazırlanmış bir ders kitabıdır. Ancak iktisatçı ve işletmeci ile doğal kaynaklar ekonomisi okutan öğretim elemanlarına da yardımcı olacağını düşünmekteyiz. Zaten dünya ekonomisi, büyük ölçüde bu kaynakların teknolojik esaslara göre işletilmesine dayanmaktadır. Unutmamak gerekir ki bunları Sanayi Devrimi hemen sonrasında yüksek miktarlarda üreten ya da satın alan; işleyerek üretilen malları pazarlayan; günümüzde de aynı başarıyı sağlamış olan ülkeler, ekonomileri en güçlü ülkeler olarak dikkati çekerler. Eserin, doğal kaynakların tanınması, başlıca kullanım alanlarının ilinmesi, yeryüzündeki dağılışları, işletildikleri ve pazarlandıkları çevrelerin bilinmesi ile kullanıldıkları ülkelerin sosyoekonomik durumlarına yaptığı etkilerin kavranması bakımından önemli bir kaynak olduğu kanaatindeyiz. 
 
Çalışma, giriş bölümünün yanı sıra toplam beş bölümden oluşmaktadır. Doğal kaynakların sınıflandırılması, terminolojik kapsam, doğal kaynakların işletilmesinde Sanayi Devrimi öncesi ve sonrası yaşanan gelişmeler ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır.
 
Birinci bölümde, yeraltı kaynaklarının sınıflandırılması, metal ve metal olmayan yeraltı kaynaklarının dünya üzerindeki coğrafi dağılışları, rezerv miktarları, üretim miktarları ile başlıca kullanım alanları ele alınmıştır. 
 
İkinci bölümde, sular ve su ürünlerinin sınıflandırılması, dünya su ürünleri üretimi, su ürünleri yetiştiriciliği, dünya su rezervleri ve bunlardan yararlanma şekilleri ele alınmıştır.
 
Üçüncü bölümde, ormanlar ve orman ürünleri coğrafi dağılışı, doğal kaynak olarak ormanlardan yararlanma şekilleri ile ormanları tehdit eden başlıca unsurlar üzerinde durulmuştur.
 
Dördüncü bölümde, doğal kaynak olarak tarım topraklarının önemi ve coğrafi dağılışı üzerinde durulmuştur.
 
Beşinci bölümde ise, sularla, yeryüzü şekilleriyle, doğal bitki örtüsü ile ilgili turistik şekiller sınıflandırılmış ve bunların turistik önemleri üzerinde durulmuştur.
 
Eserin ekinde doğal kaynaklar terimlerini içeren bir de sözlük bulunmaktadır
.

    TAKİP EDİN :
YAYINEVİ / DAĞITIM / HAZIRLIK KURSLARI
Meşrutiyet Cad. Karanfil 2 Sok. No: 45 Kızılay / ANKARA
Tel: +90 312 430 67 50 - 51 Belgeç: +90 312 435 44 60
Eposta: satis@pegem.net
© 2005-2019