../resim/urun/238048_B.jpg

Değişen Dünyada Eğitim E-Kitap

SATIN AL

Editör(ler) :
Serkan Dinçer 
Yazar(lar) :
Yayınevi: Pegem Akademi Yayıncılık
ISBN: 9786052412480
Basım Tarihi: 1.9.2018
Baskı Yeri: Ankara

Kitabı detaylı incelemek için lütfen tıklayınız.

Değerli Meslektaşlarım,
Uluslararası alanda benzerleri olmasına karşın eğitim bilimleri kapsamında ülkemizde üçüncüsü olan kongre sonrası kitabımızı sizlere sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 27. Uluslararası Eğitim Bilimleri Kongresi’nde 1400 adet bildiri sunulmuş, Değişen Dünyada Eğitim kitabında yer alabilmek için bu bildirilerden 181’i için başvuru yapılmıştır. Bu başvurular hakemler ve kitap editörü tarafından incelenmiş ve 34’ünün kitap bölümü olarak yayımlanmasına karar verilmiştir.

İlk incelemede çalışmaların bir kısmı diğer çalışmalar ile benzerliklerinin fazla olması nedeniyle editör tarafından yazarlara iade edilmiştir. Bu noktada özellikle bilim insanı adaylarına birkaç noktayı hatırlatmanın yararlı olacağına inanıyorum. Herhangi bir kaynaktan birebir aynı metnin, tablonun ya da şeklin alınması durumunda bu kaynakların “ ” içerisinde ya da istenilen formatta gösterilmesi gerekmektedir. Tam bir kural olmamasına karşın bu tür alıntılama kabul oranı uluslararası alanda %15.00 civarındadır. Ancak birçok çalışmada yazarların birebir alıntılama yapıp normal kaynakça gösterimiyle bu atıfları yaptıkları dikkati çekmiştir. Bu tür gösterimlerin ilgili kaynaklara atıf yapılarak, kendi düşüncelerini aktarırken kullanıldığını belirtmek isterim. Aksi halde %1.00’lik bir oran olsa bile bu tür gösterimlerin intihal olarak kabul edildiği unutulmamalıdır. İlk incelemede yazarlara iade edilmenin diğer bir nedeni çalışmaların yöntem bölümleri ile ilgilidir. Bu çalışmalarda yöntemin eksik ya da hiç olmadığı anlaşılmıştır. Bir çalışmanın çatısını yöntem oluşturmaktadır, bu nedenle detaylı açıklama yapılmalı ve yöntem basamakları tanımlanmalıdır.

Editör kontrollerinden geçen başvurular tarafsız iki hakeme gönderilmiştir. Başvuruların bildiriler halinde sunulması ve programda yazar isimlerinin yer alması nedeniyle tek kör hakemli (yazar hakemleri bilemez) değerlendirme sistemi kullanılmış, kabul için iki hakemin de kabul verme şartı aranmıştır. Bir kabul bir ret durumunda ise üçüncü bir hakem ataması yapılmış, son karar editör tarafından verilmiştir. Bu sayede bu kitap, ayrıca hakemli bir kitap olma özelliği de taşımaktadır. Bu kitabın alana getirdiği yeniliklerin birisi de her bölümün bir DOI numarasına sahip olmasıdır. Bu şekilde ilerleyen dönemlerde uluslararası kitap özelliği taşıyan yayınların da yapılabilmesinin önü açılmıştır. İstenilen yaygın etkinin olabilmesi için siz değerli araştırmacılardan bu bölümleri kaynak gösterirken, ilgili formatta ve DOI numarası ile vermenizi rica ediyorum.

Bu kitabı sizlerin hizmetine sunmak için ciddi bir emek ve iş gücü sarf ettiğimizi belirtmek isterim. Ayrıca bu kitabın diğer sürümlerinin ilerleyen yıllarda da çıtasını yükselterek, yayımlanması amaçlanmaktadır. Bu nedenle siz değerli okurlarımızdan her türlü görüş ve önerilerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

Yukarıda belirtildiği üzere bu kitabın yayımlanması sürecinde birçok kişi ciddi bir özveriyle çalışmış, titizlikle bu kitabın yayımlanması için beyin gücü harcamıştır. Öncelikle sayın hakemlerimize, dizgi sürecine emek ve destek veren Ümit Dilaver’e, Pegem Akademi çalışanlarına ve alanda birçok ilke öncülük eden kitabın yayımlanmasını sağlayan Sayın Servet Sarıkaya’ya yazarlar ve kendi adıma teşekkürü bir borç bilirim.

Serkan DİNÇER
Editör


    TAKİP EDİN :
YAYINEVİ / DAĞITIM / HAZIRLIK KURSLARI
Meşrutiyet Cad. Karanfil 2 Sok. No: 45 Kızılay / ANKARA
Tel: +90 312 430 67 50 - 51 Belgeç: +90 312 435 44 60
Eposta: satis@pegem.net
© 2005-2019