../resim/urun/415924_B.jpg

Eğitimde Politika Analizi

SATIN AL

Editör(ler) :
Necati Cemaloğlu Ömür Çoban Nedim Özdemir Süheyla Bozkurt 
Yazar(lar) : Hakan Uysal Nuray Kısa Neslin İhtiyaroğlu Nedim Özdemir Hatice Turan Süheyla Bozkurt Ömür Çoban Nazife Karadağ Ramazan Atasoy Abdullah Selvitopu Mehmet Tufan Yalçın  Elif Daşcı Sönmez 
Yayınevi: Pegem Akademi Yayıncılık
ISBN: 9786052419922
Baskı Sayısı: 2.baskı
Basım Tarihi: 1.6.2020
Baskı Yeri: Ankara
Sayfa Sayısı: 568
Ebat: 16X23,5

Yaklaşık beş yıldan beri üniversitede doktora programında Eğitimde Politika Analizi dersini yürütürüm. Dersi doktora yaptığım yıllarda almış, politika konusuna ilgi duymaya başlamıştım. Türkiye’deki eğitim politikalarını ve diğer ülkelerdeki eğitim politikalarını incelediğimde bazı eğitim politikalarının felsefesi, değerleri ve ilkelerinin olduğu, bazılarının ise günlük politikalardan esinlenip inceleme ve araştırma yapılmadan belirlendiğini ve hayata geçirildiğini gördüm. Güçlü eğitim politikalarının teknik ve teorik alt yapısı varken, gündelik gelir-geçer eğitim politikalarının ise hiçbir dayanağı yoktu.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ilk aya astronot gönderdiği gece Amerika Birleşik Devletleri’nin politikacıları ve eğitimcileri travma geçirdi. O gece üzerinde durulan en önemli konu “Bu eğitim programı ile uzaya astronot gönderecek, uzay çalışmalarını gerçekleştirecek insan yetiştiremiyoruz.” oldu. Fen ve matematik alanı programları değiştirilip eğitim politikalarında radikal değişikliğe gidip, aya astronot göndermeyi başardılar. Eğitim politikalarının en büyük handikaplarından birisi, sürekli aynı hatayı yapıp farklı bir sonuç beklemektir.

Bu eser, yukarıda ifade ettiğimiz kaygıların bir ürünüdür. Amacımız sihirli bir değnekle tüm sorunları çözmek değil, küçük küçük dokunuşlarla fırtınalar yaratabilecek bir sürecin paydaşı olmaktır. Hedef kitlede bilgi düzeyini artırmak, politika analizi yöntemlerini kazandırmak, veri okuryazarı yapıp, yeterlik ve yetkinlik düzeyinin artırılmasına katkıda bulunmaktır.


    TAKİP EDİN :
YAYINEVİ / DAĞITIM / HAZIRLIK KURSLARI
Meşrutiyet Cad. Karanfil 2 Sok. No: 45 Kızılay / ANKARA
Tel: +90 312 430 67 50 - 51 Belgeç: +90 312 435 44 60
Eposta: satis@pegem.net
© 2005-2019