Anasayfa  ›  Tarih  ›  Siyasal Tarih

../resim/urun/417843_B.jpg

Tarih Ders Kitaplarında İmajlar
Devletler, Halklar, Kişiler

SATIN AL

Editör(ler) :
Ahmet Şimşek 
Yazar(lar) : Ahmet Şimşek Tercan Yıldırım Refik Turan Ramazan Kaya Banu Çulha Özbaş Neval Akça Berk  Erol Çiydem Selahattin Kaymakcı Mehmet Elban Mehmet Alper Cantimer  Hülya Çelik Sezai Öztaş Akif Pamuk İrem Pamuk  Özgür Aktaş Ş. Gülin Karabağ  A. Erinç Erdal Yıldırım  Yasin Doğan Hasan Işık Suat Çatar Hasan Günal Bülent Akbaba Fatih Yazıcı Hüseyin Köksal 
Yayınevi: Pegem Akademi Yayıncılık
ISBN: 9786050370546
Baskı Sayısı: 1.baskı
Basım Tarihi: 1.11.2019
Baskı Yeri: Ankara
Sayfa Sayısı: 464
Ebat: 16x23,5
Tarih ders kitaplarında “ötekiler” ve bunların nasıl yer aldığı konusu, insanlarda her zaman merak uyandırmıştır. Zira tarih ders kitaplarının, kolektif “ben” ve “öteki” imgelerini en açık şekilde pratikte ortaya koyduğu düşünülmüştür. Bu sebepten olsa gerek, Türk tarih ders kitaplarındaki ötekiler, farklı konu başlıkları çerçevesinde incelenerek bugün kadar pek çok makale ve bildiriye konu edilmiştir. 
 
Bu çalışmamızda, Türkiye’deki tarih ders kitaplarındaki imajları, tabiri caizse “ötekisi”-“berikisiyle”, “kahramanı”-“hainiyle” birlikte inceledik. Bundan amacımız, Türkiye’de yaklaşık yüzyıllık süreçte tarih ders kitaplarında öne çıkan imajları betimleyerek, konuya ilişkin devam eden sorunları tespit etmek, var olan iyileşme sürecini görünür kılmaktır.
 
Kitabımızda yer alan her bir imaja ilişkin incelemeyi, 1930’lardan günümüze kadar, 10’ar yıllık süreçleri örnekleyecek ders kitaplarının seçimiyle gerçekleştirdik. Elde edilen bulguları ise ana hatlarıyla, Türk Tarih Tezi, Hümanist Dönem, Türk-İslam Sentezi ve Pedagojik Yönelimler Dönemi olarak dört ana dönemde anlamlandırmaya çalıştık. Böylelikle dönemlere göre tarih ders kitaplarında konu edilen imajların, siyasi ve bürokratik iktidar tarafından nasıl biçimlendirildiğinin bir anlamda büyük fotoğrafını çıkarmayı planladık.

    TAKİP EDİN :
YAYINEVİ / DAĞITIM / HAZIRLIK KURSLARI
Meşrutiyet Cad. Karanfil 2 Sok. No: 45 Kızılay / ANKARA
Tel: +90 312 430 67 50 - 51 Belgeç: +90 312 435 44 60
Eposta: satis@pegem.net
© 2005-2019