../resim/urun/469600_B.jpg

Sendromların Eğitim ve Yönetime Yansımaları: Mitolojiden Kurama

SATIN AL

Editör(ler) :
Necati Cemaloğlu 
Yazar(lar) : Necati Cemaloğlu Ömür Çoban Ramazan Atasoy Burcu Akkaya Hatice Turan Hülya Çınar Ahmet Hakan Yaz Ayhan Duykuluoğlu Mustafa Özdere Mehmet Fatih Karacabey Kerem Tekşen Mehmet Nezir Çelik Mustafa Örgüt Sami Yollu Elif Gamze Özcan Mehmet Tufan Yalçın  Venhar Kaplan 
Yayınevi: Pegem Akademi Yayıncılık
ISBN: 9786257880350
Baskı Sayısı: 1.Baskı
Basım Tarihi: 1.9.2020
Baskı Yeri: Ankara
Sayfa Sayısı: 400
Ebat: 16x23.5

Görmek ile bakmak arasında fark vardır. Herkes bakar ama göremez. Bu durumu en çok pozitif ve negatif alan şekillerinde fark ederiz. Zemine baktığınızda farklı bir şekil, şekile baktığınızda ise başka bir şekil görürsünüz. Zemin oluşmadan şekil oluşmaz. Bireylerde öncelikle zemin algısının yaratılması gerekir.

Mitolojik eserlerin incelenmesi esnasında Medea Sendromu, Pigmalyon Sendromu gibi sendromlar üretilirken, Stockholm’de yaşanan bir banka soygununda rehin alınan kişilerin rehin alan hırsızlara karşı duydukları hisler, yaşanan aşk ve eşlerinden boşanıp rehineci ile evlenmeye kadar giden bu süreç, Stockholm Sendromu olarak literatüre kazandırılmıştır. Stockholm Sendromu’nun farklı bir versiyonu Stalin’e atfedilmekte ve Stalin Sendromu olarak literatürde ifade edilmektedir.

Bu olaylar ve mitolojilerdeki durumun sosyal bilimlere transfer edilip, araştırma konusu yapılması ve kuramsal bilginin üretilmesi, oldukça anlamlı ve önemli durumlardır. Gerek sosyal bilimlerde gerekse fen bilimlerinde, doğayı ve sosyal olayları doğru okumak ve doğru anlamakla işe başlanmalıdır. Yellowstone Parkı deneyiminden hareket edilerek, yönetsel ilkeler çıkartılabileceği gibi, kartalın avını alıp gökyüzüne çıkması, onu bırakması, kanat hareketlerinin zerafeti incelenerek uçak kanatlarında düzenlemeye gidilmesi, bu yaklaşımların sonucudur. Bu sebeple doğayı ve sosyal olayları iyi gözlemek, analiz etmek ve deneysel olarak test etmek, sosyal bilim alanına önemli katkılar sunmaktadır.

Sendromlar; görmek ile bakmak arasındaki farkın, sosyal ve eğitim bilimlerine bir yansımadır. Bu yansıma, eşdeğer olayların ya da durumların bilimsel araştırmalara ilham kaynağı olması, bilimsel çalışmaya alt yapı oluşturması açısından önemlidir. Bu eserin geniş kitlelere ulaşmasıyla birlikte mevcut bilgi birikiminin artacağına ve okurların olay ve olgulara farklı gözle bakıp bilgi üretmeye yöneleceklerine inanıyorum. Yeni sendromlarda görüşmek üzere…


    TAKİP EDİN :
YAYINEVİ / DAĞITIM / HAZIRLIK KURSLARI
Meşrutiyet Cad. Karanfil 2 Sok. No: 45 Kızılay / ANKARA
Tel: +90 312 430 67 50 - 51 Belgeç: +90 312 435 44 60
Eposta: satis@pegem.net
© 2005-2019