../resim/urun/537665_B.jpg

Birbirine Tutunmak: Aile Danışmanlığı için Deneyimsel Uygulamalar

SATIN AL

Editör(ler) :

Yazar(lar) : Jackie S. Gerstein 
Yayınevi: Pegem Akademi Yayıncılık
ISBN: 9786257880114
Baskı Sayısı: 1.Baskı
Basım Tarihi: 1.4.2021
Baskı Yeri: Ankara
Sayfa Sayısı: 160
Ebat: 16x23,5

Deneyimsel aile danışmanlığı, aile terapisinde eylem odaklı bir yaklaşımdır. Pek çok klinisyen yapılandırılmış oyunlar ile fiziksel ve bilişsel zorlayıcıların kullanımı sayesinde bir ailede süregiden davranışlar ve bu davranışlara verilen tepkilere yönelik bir görü kazanabilecekleri çıkarımında bulunur. Geleneksel tedavi yöntemleri sıklıkla aile

bireyleri arasında yaşanan sözel münakaşalar veya birbirini suçlamalarla açmaza girerken deneyimsel danışmanlık, aileleri, tüm engellerin üstesinden gelmek amacıyla birlikte çalışmaya davet eder. Çoğu deneyimsel aktivite, ailenin bireysel problemleri için metafor olarak tasarlanabilir. Danışmanların bu tedavi yöntemini kullanması ailelerin günlük yaşantıları ve etkileşimlerinde kullanabilecekleri gerçek çözümleri deneyimlemelerine yardımcı olma konusunda mükemmel bir olanak sağlar. Birbirine Tutunmak’ta, Jackie Gerstein, terapistlere ve aile danışmanlarına deneyimsel danışmanlığı kendi uygulamalarında kullanmaları için muhteşem bir araç sağlamaktadır. Bu özel tekniğin yararları ve genel kullanımlara eleştirel bir bakış açısının yanı sıra aynı zamanda deneyimsel aile danışmanlığı oturumlarını geliştirmek için uygulamalı bir rehber sağlamaktadır. İçerdiği temel özellikler şunlardır:

- Aile terapisinde kullanılan oyunları, aktiviteleri, alıştırmaları içeren çekirdek bir bölüm.

- Uygun örneklemlerle bu aktiviteler yapılırken dikkate alınması gereken tedbirler.

- Her bir alıştırma ile birlikte deneyimsel aktivitelerin sonuçlarından çıkarım yapmaları için ailelere yardımcı olacak ayrıntılandırılmış sürece dair sorular.

- Aileyi, amaçlarını belirleyebilmeleri için cesaretlendirecek tavsiyeler.

- Deneyimsel terapi dersi süresince süreğen değerlendirme ihtiyacı üzerine bir tartışma.

- Performans anlaşmaları ve bilgilendirilmiş onam formlarını içeren deneyimsel terapi programlarında gerekli olan önemli belgelerin örnekleri.

Kullanımı kolay formatıyla Birbirine Tutunmak, aile terapisinin kelime hazinesine “eğlence”yi katarak okuyucularına geniş bir yelpazede aile dayanışma aktiviteleri sunar.

YAZAR HAKKINDA

Jackie S. Gerstein, Ed.D., L.P.C.C, 20 yılı aşkın süredir bir danışman ve aynı zamanda bir eğitmen olarak çalışmaktadır. Hem Santa Fe Koleji’nde hem de New Mexico Üniversitesi’nde lisansüstü programlarda ders vermektedir. Yazarın Birbirine Tutunmak’ın yanı sıra Metaforları Yaşamak: Bireyler, Gruplar ve Aileler İçin İlgili Alıştırmalar ve Öyküler ve Bağlantı Noktası: Aileler ve Bireyler İçin Dışavurumcu Danışmanlık Teknikleri adında iki kitabı daha bulunmaktadır. Misyonunu, “danışmanlara, eğlenceyi, heyecanı ve umudu klinik uygulamalarına yerleştirmeleri konusunda yardım etmek” olarak tanımlamaktadır.


    TAKİP EDİN :
YAYINEVİ / DAĞITIM / HAZIRLIK KURSLARI
Meşrutiyet Cad. Karanfil 2 Sok. No: 45 Kızılay / ANKARA
Tel: +90 312 430 67 50 - 51 Belgeç: +90 312 435 44 60
Eposta: satis@pegem.net
© 2005-2019