Avrupa, Asya ve Amerikada Lisansüstü Öğretim Reformu ve Bİlim İnsanları ile Mühendislerin Uluslararası Hareketliliği : NSF (National Science Foundation) Çalıştayı Bildirileri

Kasım Karakütük
Ciltsiz
67,00 TL
%15
56,95 TL

Yaklaşık 2 iş günü içerisinde tedarik edilir.

Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 15 ₺' dir. 150 ₺ üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.
 • Ürün Özellikleri
 • Yorumlar (0)
 • Ödeme Seçenekleri
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Doküman
 • Bir öğretim düzeyindeki okullaşma oranının artması, bir üst öğretim düzeyine istemi artırmakta, yükseköğretimde de lisans mezunlarının uzmanlaşmak istemesi lisansüstü öğretime olan istemi artırmaktadır. Bu da yeterli olmamakta, doktora sonrası eğitim süreçleri yaygınlaşmaktadır. Bilimsel ve teknolojik gelişmelerde araştırmanın önemi ile yükseköğretimdeki okullaşma oranının artması, öğretim üyesi ve bilim insanı yetiştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Üniversitenin öğretim, araştırma ve topluma hizmet olarak özetlenebilecek görevlerinden araştırma görevi ağırlıklı olarak, yüksek lisans ve doktoradan oluşan lisansüstü öğretimle gerçekleştirilmektedir. Lisansüstü öğretimin tarihi çok yeni (yaklaşık yüz elli yıl) olmasına karşın, bu süre içindeki gelişmelerle lisansüstü öğretim örgünleşerek kendi programlarıyla kurumsallaşmıştır. Bunun sonucunda lisansüstü öğretim sistemi, lisansüstü öğretimin örgütlenmesi, lisansüstü öğretim politikaları, lisansüstü öğretim programları, lisansüstü öğretimin finansmanı, başka ülkelerde lisansüstü öğretim konusundaki uygulamaların incelenmesi, lisansüstü öğretim reformları gibi konular üzerinde durulması gerekmektedir. Ancak Türkiye’de lisansüstü öğretimle ilgili yayın yok denecek kadar azdır.

  Bu nedenle dünya ülkelerinin lisansüstü öğretimle ilgili son yıllardaki toplu bir görünümünün yabancı yazarlarca sunulduğu ve Proje Yöneticiliğini Jean M Johnson’un yaptığı, National Science Foundation (NSF) tarafından Nisan 2000 tarihinde yayınlanan “Graduate Education Reform in Europe, Asia and The Americas and International Mobility of Scientist and Engineers: Proceedings of an NSF Workshop” adlı Özel Rapor, takım çalışmasıyla Türkçe’ye kazandırılmıştır. Kitapta lisansüstü öğretim reformları incelenen ülkeler şunlardır: Çin, Hong Kong, Hindistan, Japonya-Kore, Tayvan, Fransa, Almanya, Hollanda, İsveç, İngiltere, Arjantin, Brezilya, Şili, Meksika-Kolombiya-Venezuela, ABD ve Latin Amerika.

  Bu yayının araştırmacılara, eğitim politikası oluşturanlara, karar vericilere ve lisansüstü öğretim programı düzenleyenlere ışık tutması; konuyla ilgili yayınlara kaynaklık etmesi ve özendirmesi umulmaktadır.

  Basım Tarihi : 1.10.2009

  Baskı Sayısı : 2

  Sayfa Sayısı : 464

  Ebat : 16x24 cm

  Cilt Tipi : İNCE KAPAK

  Basım Dili : Türkçe

  Baskı Yeri : Ankara

  Barkod : 9786054282180

  Katkıda Bulunanlar

  Diğer Yazarlar : Kamile Demir

  Diğer Yazarlar : Aysun Erginer

  Diğer Yazarlar : İsmail Güven

  Diğer Yazarlar : Yasemin Karaman Kepenekçi

  Diğer Yazarlar : Tuncer Bülbül

  Diğer Yazarlar : Binali Tunç

  Diğer Yazarlar : Kürşad Yılmaz

  Diğer Yazarlar : Kasım Karakütük

  Diğer Yazarlar : Çiğdem Apaydın

  Diğer Yazarlar : Murat Özdemir

  Diğer Yazarlar : Ebru Oğuz

  Diğer Yazarlar : Jean M. Johnson

  Diğer Yazarlar : Güven Özdem

  Diğer Yazarlar : Gökhan Tuzcu

  Diğer Yazarlar : Elif Akyol

  Diğer Yazarlar : Fatmanur Özen

  Diğer Yazarlar : Erkan Kıral

  Diğer Yazarlar : Demet Uzuner

  Diğer Yazarlar : Ufuk Özçelik

  Diğer Yazarlar : Umut Adem

  Diğer Yazarlar : Yalçın Özdemir

  Diğer Yazarlar : Sema Yüzbaşıoğlu

  Diğer Yazarlar : Salih Erdoğan

  Diğer Yazarlar : Heves Bozbağ

  Diğer Yazarlar : Şule Tufan

  Diğer Yazarlar : Aygülen Kayahan Karakul

  Diğer Yazarlar : Asım Yalnız

  Diğer Yazarlar : Yeşer Torun

  Diğer Yazarlar : E. Özlem Yiğit

Ürün Yorumları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.