Destek_yayınları_01-01.jpg (178 KB)
Ciltsiz
45,00 TL
%15
38,25 TL

Yaklaşık 2 iş günü içerisinde tedarik edilir.

Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ₺' dir. 100 ₺ üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.
 • Ürün Özellikleri
 • Yorumlar (0)
 • Ödeme Seçenekleri
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Doküman
 • Herodotos’la başlayan geçmiş hakkında “araştırma” (historia), baskın kültürlerin etkisiyle Ortaçağ’da dini otoritelerin yaşam ve eylemlerini onaylayan kroniklere dönüşmüştür. Rönesans, Hümanizm ve Aydınlanma ile birlikte gelişen yeni (seküler) düşünce, dün’ü “bilmek” ve tanımlamak konusunda sistematik bilgi sağlayan çalışma alanı olarak mantalitesi ve veri toplama biçimiyle modern tarihi icat etmiştir. Uluslaşma süreç/leriyle paralel ilerleyen modern tarihin gelişimi ve Dünya üzerinde yaygınlaşması, aynı zamanda yapılan tarihe yönelik yapılan eleştirilerle gerçekleşmiştir. Şüphesiz ki bunda özellikle son elli yıldır modern bilimin imkân ve sınırlılıklarıyla görünür kılınan epistomolojik eleştirilerin büyük bir etkisi vardır. Bu durum diğer sosyal bilimlerde olduğu gibi tarihçilikte de bazı krizlere yol açmıştır. Gerek bu krizden çıkma gerekse yeni yaklaşımlarla Tarih’i yeniden önemsenen bir çalışma alanına taşıma çabaları tarihyazımını zenginleştirmiştir. Özellikle buna Batı-iktidar-erkek-beyaz-üst-anlatı- kronoloji gibi kavramsal eleştirilerin de eklenmesiyle daha kapsayıcı ve tatmin edici Tarih/lerin yazılabileceği konusunda ciddi yol alındığı görülmüştür. Bu gelişme/ler aslında geçmişin anlamlandırılmasının daha sistematik bir boyutu sayabileceğimiz Tarih çalışmalarının konu çeşitliliği yanında coğrafi ve kültürel olarak da nasıl genişlediğini gösterir gibidir.

  Bugün, gelişmiş veri toplama ve değerlendirme imkânlarıyla Tarih, çok farklı biçimlerde yazılabilmektedir. Global tarihçilikten yerelleşmeye, zihniyet tarihinden sosyo-kültürel odaklanmaya kadar geçmişe yapılan projeksiyonların ve perspektiflerin farklı sonuçlarıyla karşılaşılabilmektedir. Bu editöryal kitap, dünyadaki tarihçiliğin tam da bu çeşitliliğine odaklanarak, geçmişten bugüne değin baskın yazım tarzlarını, ana dönem, okul ve yaklaşımları, onların öncülüğünü yapmış usta tarihçiler üzerinden konu etmektedir.

  Basım Tarihi : 1.9.2017

  Baskı Sayısı : 1

  Sayfa Sayısı : 368

  Ebat : 13.5x21 cm

  Cilt Tipi : İNCE KAPAK

  Basım Dili : Türkçe

  Baskı Yeri : Ankara

  Barkod : 9786052410578

  Katkıda Bulunanlar

  Diğer Yazarlar : Mehmet Ali Kılıçbay

  Diğer Yazarlar : Fatma Acun

  Diğer Yazarlar : Ahmet Şimşek

  Diğer Yazarlar : Özlem Genç

  Diğer Yazarlar : Muzaffer Demir

  Diğer Yazarlar : Lütfi Sunar

  Diğer Yazarlar : Michael Talbot

  Diğer Yazarlar : Necmettin Alkan

  Diğer Yazarlar : Özlem Çaykent

  Diğer Yazarlar : Hilal Görgün

  Diğer Yazarlar : Fırat Yaşa

  Diğer Yazarlar : Ahmet Kanlıdere

  Diğer Yazarlar : Fatih Durgun

  Diğer Yazarlar : Güneş Işıksel

  Diğer Yazarlar : Hasan Sungur

  Diğer Yazarlar : Murat Arpacı

  Diğer Yazarlar : Sibel Yalı

  Diğer Yazarlar : Selim Tezcan

  Diğer Yazarlar : Abdülkadir Macit

Ürün Yorumları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.