İskender Pala 

iskender pala.jpg (7 KB)

8 Haziran 1958 Uşak doğumludur. İlkokul’u Uşak Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nda bitirdi. Kütahya Lisesi ve Kütahya İmam-Hatip Lisesi’ni bitirdi.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okumaya hak kazandı.

Aynı okulda yaptığı lisans tez çalışması Câmiu'n-Nezâir’dir. Doktora çalışmasını ise "Aşkî, Hayatı, Edebî Şahsiyeti ve Divânı" başlığı altında yine İstanbul Üniversitesi’nde yaptı.

Divan edebiyatı dalında 1983 yılında doktor, 1993 yılında İstanbul Üniversitesi’nde doçent, 1998 yılında da Kültür Üniversitesi’nde profesör oldu.

Divan edebiyatı alanındaki çalışmalarıyla dikkat çeken yazarın çeşitli ansiklopedi ve dergilerde edebiyat araştırmacısı sıfatıyla yayımladığı bilimsel ve edebi makalelerinin yanında

ortaokul ve liseler için yazdığı ders kitapları da bulunmaktadır.yanında Ayrıca, Osmanlı deniz tarihiyle ilgili araştırmalarda bulunmuş ve bir kısmını kitaplaştırmıştır.

 Hazırlayıp sunduğu TV programları, Divançe(TRT2),  Şairane (TRT, Hilmi Yavuz ile) İncir Çekirdeği (Haluk Dursun ile) Üç Nokta (HaberTürk TV Nihal Bengisu Karaca ve Koray Çalışkan ile)

Önce Söz Vardı (NTV Ahmet Ümit ve Mario Levi ile) Ayine-i Devran (Diyanet TV) Berceste (TRT2). 1998-2015 arasında Zaman gazetesine haftalık Kültür-Sanat yazıları yazmıştır.

Sıralama seçin
Satıştakileri Göster
Toplam 118 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 5 ... 8
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.