Pegem.Net../resim/urun/1005352200.jpg
Özbek Türkçesi

Editör(ler) :
Yazar(lar) : Hüseyin Yıldırım 
Yayınevi: Gazi Kitabevi

17,60 % 20 indirim
22,00

Sepete At
3 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 5 ' dir. 50 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR. Kapıda ödeme siparişlerinde; Sipariş tutarı gözetilmeksizin 5.50 Kapıda Ödeme Ek Hizmet Bedeli eklenir.


Uzun yıllardan beri Türkolojinin her alanı ile ilgili yapılan değerli çalışmalar neticesinde birçok eser ortaya konulmuştur. Bugün ve ilerleyen zaman süreci içerisinde de bu tür eserler verilmeye devam edilecektir. özbek Türkçesi ile ilgili de, özellikle 1990h yıllardan itibaren hız kazanan çalışmalar ışığında çeşitli konularda master ve doktora tezleri hazırlanmış ve değişik eserler yayımlanmıştır.

çalışmada, özbek Türkçesi gramer konulan incelenmiş ve her inceleme konusu örneklendirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca konuların sonunda pratik konuşma cümleleri ve aktarma çalışması yapmak üzere metinler eklenmiştir. Bu bakımdan da çalışma, bir müracaat ve ders kitabı niteliğinde hazırlanmıştır.
çalışma, kısa bir giriş bölümü ile ses bilgisi, şekil bilgisi, kelime bilimi ve söz dizimi ana başlıklarından oluşmaktadır. Ayrıca çalışmanın sonunda kısaca deyimler sözlüğü, gramer terimleri sözlüğü ve telaffuzu yakın kelimelerin sözlüğü verilmiştir. Ses ve şekil bilgisi bölümünde konular daha kapsamlı değerlendirilmiştir. Ses bilgisi başlığı altında, özbek Türkçesinin ünlü ve ünsüz sistemi, ses değişmeleri ve ses olayları, önemli imla özellikleri örnek kelimelerle incelenmiştir. Şekil bilgisi ana başlığı altında yapılan inceleme ise örnek cümlelerle desteklenmiştir. Ayrıca bölümlerin ve konuların sonunda, bazen bilgileri pekiştirici ödev niteliğinde alıştırmalar yer almaktadır.

Bilindiği üzere, özbekistanın bağımsızlığını kazanması ile birlikte yeni alfabe çalışmaları yapılmıştır. Bugün ikili olarak kullanılmaya devam edilen Kiril ve Latin alfabelerinin, en son 30 Nisan 2004 tarihinde alınan bir kararla 1 Eylül 2010 tarihine kadar birlikte kullanılması ve bu tarihten itibaren geçiş sürecinin tamamlanarak Latin alfabesine geçilmesi kabul edilmiştir. Bu husus dikkate alınarak çalışmada getirilen tüm örnekler özbek Türkçesinin Latin kökenli yeni alfabesi ve son imla kurallarına göre verilmiştir.


ISBN: 9786055804749

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Ekim 2009
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 314

Ebat: 16x24


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Almanca Dilbilgisi ve Sınav Rehberi

2
English Step by Step - 2 Kitap

3
Enjoy Grammar 1 reference and exercises

4
Proficiency File
13 adet satıldı
7,80

5
Kendi Kendine Hızlı İngilizce 1

6
Passport to English
10 adet satıldı
25,50

7
Kendi Kendine İspanyolca İlk Adım

8
İspanyolca Dilbilgisi
3 adet satıldı
44,10

9
English Grammar
3 adet satıldı
28,08

10
Kendi Kendine Hızlı İngilizce 2