../resim/urun/1085212200.jpg
Deyimler Sözlüğü

Editör(ler):
Yazar(lar): Rüştü Aydoğan
Yayınevi: Evrensel İletişim Yayınları

7,70 % 30 indirim
11,00

Sepete At
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Her dilde olduğu gibi Türkçede de anlatım gücünü zenginleştiren, konuşma ve yazıyı etkili kılan, duygu ve düşünceleri daha rahat anlatabilme olanağı sağlayan kalıplaşmış söz dizileri, söz öbekleri vardır. Bunlardan biri de deyimlerdir.

Deyimler, Türkçenin en önemli söz varlıkları, dilin zenginlik göstergesidirler. Deyimsiz bir anlatım kuru ve yavan bir anlatım olur. Bu nedenle gerek konuşmalarda, gerekse yazılarda deyimlerden yararlanırız. Yüzyıllardır halkımızın dilinden düşmeyen binlerce deyim vardır. Bu deyimlerden büyük bir bölümü sözlü kültürün ürünü olmayı sürdürürken, bir bölümü yazar ve sanatçılarımızın yapıtlarında yer almak suretiyle yazıya geçirilmiştir. Yazıya geçirilen bu deyimler, kendine özgü sözlüklerde zengin tanımlara kavuşmaktadır. Peki nedir bu deyimler? Dilimizde en çok kullanılan deyimler hangileridir? Hangi anlamlarda, nasıl kullanılmaktadır?

Bütün bu sorulara ışıktutmak amacıyla hazırlanmış olan bu sözlük için, okullarda okutulan her türlü kitabın yanı sıra, yazarlarımızın daha çok düz yazı alanındaki yapıtları da olabildiğince taranmış, kullanım yoğunluğu olan deyimler saptanmıştır.

Sözlüğün giriş kısmında deyimlerin özellikleri tanıtılırken, sözlük kısmında da her deyimin anlamı açık ve yalın bir söyleyişle açıklanmış, anlamlarının tam olarak kavranabilmesi için de, kullanılışları, yazarlarımızın yapıtlarından alınan örnek cümlelerde gösterilmiştir. Böylece değerli dilcimiz ömer Asım Aksoyun "konunun en önemli işi" olarak nitelediği "yazarlarımızın yapıtları taranarak canlı tanık bulma" çalışmasında payına düşeni gerçekleştirmiş olmaktadır.


ISBN: 979756970003

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Basım Tarihi: Ocak 2000
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 296

Ebat: 13.5x19


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Kendi Kendine Rusça İlk Adım(Cd li)

2
Redhouse El Sözlüğü ( İngilizce-Türkçe Türkçe-İngilizce )

3
Kendi Kendine Fransızca ilk Adım

4
Kendi Kendine İspanyolca İlk Adım

5
Türkçenin Grameri
7 adet satıldı
18,04

6
Rusça Standart Sözlük
5 adet satıldı
31,24

7
İspanyolca Dilbilgisi
4 adet satıldı
53,96

8
Makedonca Cep Sözlüğü
3 adet satıldı
15,62

9
Kendi Kendine Hızlı İngilizce 2

10
Kendi Kendine Hızlı Fransızca 1


ETİKETLER
,