Pegem.Net../resim/urun/1098222200.jpg
4483 Sayılı Kanun İle Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Öncesi Aşamaya İlişkin Usul Ve İşlemler

Editör(ler) :
Yazar(lar) : Enver Salihoğlu Selami Demirkol 
Yayınevi: Beta Basım Yayın

60,75 % 10 indirim
67,50

Satışa Çıkınca Haber Ver
3 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 5 ' dir. 50 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR. Kapıda ödeme siparişlerinde; Sipariş tutarı gözetilmeksizin 5.50 Kapıda Ödeme Ek Hizmet Bedeli eklenir.2005 Yılında basılan 4483 Sayılı Kanun İle Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması öncesi Aşamaya İlişkin Usul ve İşlemler başlıklı çalışmanın yayınlanmasından sonra ilgili mevzuatta çeşitli değişiklikler oldu. 5237 Türk Ceza Kanunu’nun ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun uygulamasında ortaya çıkan bazı aksaklıkların giderilmesi ile ilgili düzenlemeler yürürlüğe konuldu. İdarenin yeniden düzenlenmesi çalışmaları kapsamında kimi kamu görevlilerinin hukuki statüsü farklı biçimde belirlendi. Meydana gelen bu ve diğer değişiklikler ile yargı kararları gözden geçirilerek kitabın güncelleştirilmesi zorunlu hale geldi. Kitap, Danıştay ve özellikle bölge idare mahkemelerinin yeni kararları da eklenerek yeniden yazıldı. Bu arada önceki baskılarda görülen hatalar da giderildi.

Memurlar ve diğer kamu görevlilerinin yargılanmasının idarenin iznine bağlanması Türkiye’de yüz elli yılı aşan bir süredir uygulanan bir yöntemdir. çağdaş dünyada ise hukuki metinlerden çıkmış bir konudur. Günümüzde birkaç ülkede bazı suçlarda izin öngören sınırlı düzenlemeler kalmıştır.

Türkiye’de de siyasal iktidarlar yasama dokunulmazlığı gibi bu konuyu da programlarına almalarına rağmen genel bir düzenleme yapmakta pek aceleci davranmamışlardı. Ancak bir çok kanuna memurlar ve diğer kamu görevlileri hakkında doğrudan Cumhuriyet savcılarınca soruşturma yapılmasına imkan veren hükümler konulmuştu. İlgili bölümde ayrıntılı biçimde açıklanacağı gibi “3628 Sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Kanunu”, “4422 Sayılı çıkar Amaçlı Suç örgütleriyle Mücadele Kanunu”, “4208 Sayılı Kara Paranın Aklanmasının önlenmesi Hakkında Kanun” bunların en önemlileridir.

(4422 sayılı Kanun yürürlükten kaldırılmış, sayılan suçlar 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamına alınmıştır.) 04.12.1999 Tarihinde yürürlüğe giren 4483 sayılı Memurlar Diğer ve Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun memurların ve diğer kamu görevlilerinin yalnız görevleri ile ilgili olarak işledikleri suçlardan dolayı yargılanmalarının idarenin iznine bağlanması esasını getirmiş, böylece soruşturulması idarenin iznini gerektiren suçların sayısı oldukça azaltılmıştır. 4483 Sayılı Kanun yayınlandıktan sonra ise, işkence ve kötü muameleye ilişkin suçlar ve Bankacılık Kanunu’nda sayılan bazı suçlar da kapsam dışına çıkarılmıştır. Bu incelemede; bizzat idarede ve idari yargıda kazanılan deneyimler ve verilen kararlar ışığında, memurlar ve diğer kamu görevlilerinin yargılaması ile ilgili idari mercilerin yapacağı işlem ve alacağı kararlar ile itiraz yolları özetlenmeye çalışıldı. Konunun bu şekilde sınırlandırılması zorunludur. Zira 4483 sayılı Kanun esas itibarıyla yargılama öncesi işlemleri düzenlemektedir.


ISBN: 9786053771784

Baskı Sayısı: 2.Baskı

Basım Tarihi: Ocak 2010
Baskı Yeri: İstanbul

Sayfa Sayısı: 722

Ebat: 18.5x23.5


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Türk Hukuk Tarihi
34 adet satıldı
43,74

2
Kriminoloji ve Kriminalistik Üzerine Notlar

3
Çevre Politikası ve Hukuku
10 adet satıldı
31,50

4
Yabancılar ve Mülteci Hukuku

5
Anayasa TCK CMK İnfaz Kanunu

6
Ceza Genel Hukuku
4 adet satıldı
31,41

7
Polisin Yeni Yetkileri
1 adet satıldı
15,30

8
Yükseköğretim Ceza ve Disiplin Soruşturması

9
Elatmanın Önlenmesi Davaları – 2

10
Karşılaştırmalı Güncel Ceza Hukuku Serisi 2 - Tıp ve Ceza Hukuku