Pegem.Net../resim/urun/139014_B.jpg
Hz.Nuh

Editör(ler):
Yazar(lar): Cemalnur Sargut
Yayınevi: Nefes Yayıncılık

11,85 % 20 indirim
14,81

Sepete At
Yaklaşık 5 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Zaman bakımından Hz. Muhammed`den (s.a.s) önce gelen bütün peygamberler arasında Hz. Nûh (a.s) tenzihin temsilcisidir. Zîra inatçı bir putperestliğin egemen olduğu bir devirde yaşarken putları yerle bir edip, tek olan Allah`a ibâdeti savunmuştur. Devir bunu gerektirmektedir. Buna rağmen tek başına tenzih de edebe aykırıdır.
 
 
İbn Arabî`ye göre mutlak tenzihte olan kişi yolunu kaybetmiş kişidir. Bu durumda eğer biz Allah`ı hâdiselerde tecellî ettiği şekliyle nitelersek, O`nu hâdiseye katmış oluruz ki bu imkânsızdır. Tersini yaparsak Allah`ı hiçbir yerde hiçbir şeyle mukayyed kılmayız ki, yapmamız gereken şey; Allah`ı varlık veya vasıf ile nitelememek, varlıktaki tecellîsinden (aynadaki aksinden) bahsetmektir. Bu yüzden Kur`ân`daki tenzih ve teşbih ile ilgili âyetlerin insân-ı kâmillerce yorumlanması gerekir.
 
Bu kitap; tenzih ehli ile tenzih ve teşbihi birleştiren ve sadece İslâm`da tecellî eden mârifetullah ehli arasındaki farkları anlatır.
Mârifetullah, İbnü`l Arabî`nin Fahreddîn-i Râzî`ye yazdığı mektupta, kemâl noktasında târif edilmişitir: "Allah; aklın görüşü ve fikirle tanınmaktan münezzeh olduğu için, akıl sahibi, Allah`ın mârifetini müşâhede ile istiyorsa, kalbini fikirden arındırmalıdır. Mârifete ulaşmak için dikkat edilmesi gereken bir husus da kişinin fikirden arındığı gibi hayalden de arınmasıdır. Zîra hayalin özelliği; aklî mânâları hissî kalıplara dökmesidir."
 
Cemalnur Sargut`un Fusûsu`l-Hikem çalışmalarının üçüncüsü olan bu eserinde Hak, Zâhir-Bâtın, Ulûhiyet, Hayal, Mârifet, İmamiyet, Mülk, Arifin özellikleri, Hayret, Rubûbiyet, Tevhid gibi konu başlıklarını incelemektedir.
 

ISBN: 9786055902339

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Basım Tarihi: Kasım 2012
Baskı Yeri: İstanbul

Sayfa Sayısı: 312

Ebat: 11x18


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Şehvetiye Tarikatı
24 adet satıldı
15,48

2
Üç İsa
11 adet satıldı
12,50

3
Hz.Nuh
5 adet satıldı
11,85

4
Hayatın Satır Araları
3 adet satıldı
14,62

5
Din Bilim Yazıları 1
2 adet satıldı
6,94

6
Toplumsal Boyutlarıyla Alevilik

7
Ramazan Hediyesi
1 adet satıldı
6,25

8
Akıl Aşk ve Ötesi
1 adet satıldı
22,50

9
Pendname
1 adet satıldı
8,00

10
Mevlana ve Sufizm
1 adet satıldı
22,40