Pegem.Net../resim/urun/139619_B.jpg
Banka İşlemleri ve Muhasebesi

Editör(ler):
Yazar(lar): Serdar Atay
Yayınevi: Yetkin Yayınevi

26,60 % 5 indirim
28,00

Sepete At
Yaklaşık 5 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Ekonomik yapıdaki değişim, teknolojideki gelişim ve bunların paralelinde yasalardaki değişim, öncü sektörlerden biri olan bankacılık sektörünü fazlasıyla etkilemiştir. Olagelen bu değişim ve gelişim bankaların muhasebe organizasyonunu da etkilemiştir. Bu doğrultuda 3182 sayılı Bankalar Kanunu Madde 51.2`ye göre; "Bankalar hesaplarını ve yıllık bilançoları ile kar ve zarar seviyelerini Türkiye Bankalar Birliği tarafından hazırlanıp müsteşarlığın onayı ile yürürlüğe girecek olan tekdüzen hesap planı, tip bilanço ile kar ve zarar cetveli ile bunların uygulanma ve düzenleme esaslarına ilişkin izahnameye uygun olarak tutmak ve düzenlemek zorundadırlar" denilmektedir. Bu izahnameye uygun olarak, 1986 yılından itibaren Türkiye, bankalarda Tekdüzen Hesap Planı uygulamaya konulmuş ve muhasebe sistemlerinde bir standart sağlanmıştır. Bir işlem için gereken muhasebe kayıtları bütün bankalarda hiçbir yorum ve tereddüde mahal vermeksizin gerçekleşmesi mümkün olmuştur.
Bu kitap, 29 Kasım 2004 tarih, 25655 sayılı Remi Gazetede, 11 OCAK 2004 tarihinde uygulanmak üzere tebliğ edilen (4389 sayılı Bankalar Kanununun 3. Maddesinin 11 no lu fıkrası ile 13. Maddesi), özel Finans Kurumlarınca Uygulanacak Tekdüzen Hesap Planı ve İzahnamesine Uygun şekilde hazırlanmıştır.
Bu kitap çalışmasında, bankaların şubelerinde oluşan işlemlerin Tekdüzen Hesap Planı doğrultusunda iş olgularına yönelik üniversite eğitiminde esas alınabilecek muhasebe kayıtlarının ne şekilde olacağı ortaya konulmuştur. Ayrıca üniversitelerin meslek yüksek okullarındaki ortak banka muhasebesi müfredatı dikkate alınmıştır. çalışmanın diğer yönü de kitabın basım tarihi itibariyle banka muhasebesine yön veren yasalardaki ve bankacılık teknolojisindeki değişimi, bankaların çalışma sistemini gözlemleyerek özenle dikkate alınmıştır. (önsöz`den)
Kitabın Konu Başlıkları
Bankacılık hakkında genel bilgiler, tanımı ve önemi dünyadaki ve Türkiye`deki gelişimi, Bankalar Kanunu, Bankaların organizasyon ve yönetim yapısı
Bankaların merkez ve şubeler itibariyle muhasebe sistemi
Bankaların işlevine göre, kaynak (fon) sağlama, kredi verme, hizmet işlemleri ve bunlarla ilgili işlemler
Merkez ve şubelerdeki dönem sonu işlemleri
Faiz hesaplama yöntemleri ve Bankalar Birliği Tek Düzen Hesap Planı

 


ISBN: 9789754647105

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Mart 2013
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 130

Ebat: 16x23


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz