../resim/urun/147785_B.jpg
Türk Süvari Tarihi

Editör(ler):
Yazar(lar): Rıdvan Bal
Yayınevi: Savaş Yayınevi

21,99 % 5 indirim
23,15

Sepete At
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


 Yüzyıllar boyunca orduların temel unsurlarından birini oluşturan süvariler, atın sağladığı hız ve manevra kabiliyeti ile muharebe meydanlarının vurucu gücü olmuştur. Bu gücü, cesaret ve kutsal değerler uğruna savaşma inancıyla birleştirebilen Türk süvarileri ise süvari tarihinin baş aktörleridir. Tarih sahnesinde görülmeye başladığı Orta Asya bozkırlarında gelişip dünyaya hediye edilen süvarilik, silah teknolojisinde sağlanan gelismeler doğrultusunda yerini zırhlı birliklere bıraktı. Türklerin günlük yaşamında olduğu gibi, askerlik teşkilatında ve imparatorluklar kurmasında oldukça önemli rolü olan at, doğal olarak destanlarda ve kitabelerde de yerini aldı. Atın mübarek sayıldığı Türk toplumlarında, devlet yöneticileri ve toplum kahramanları gibi o da aslında
gökten indirilmiş kutsal bir varlık görülüyordu. ölen kahramanlarının cennette atlarına bineceklerine inandıklarından atlarını da onlarla beraber defnediyorlardı. Tanrıya kurban edilerek değeri artırılan at, yabancı
devlet başkanlarına gönderilen en kıymetli hediye sayılıyordu. Bulundukları
her ortamda olduğu gibi, Anadolu topraklarındaki son Türk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda da çok önemli katkıları olan süvariler ve kadim dostları at, sahip oldukları bu onur ile sonsuza kadar hatırlanacaktır. Atatürk’ün: “Efendiler! Atlarınıza İyi Bakınız. Zira, Milli Mücadelenin Kazanılmasında Bu Ulvi Yaratıkların çok önemli Rolü Olmuştur” vasiyeti, muhtemelen bu saygının tezahürüdür.

  Türk Süvari Tarihi, sadece geçmişten günümüze süvari oluşumlarını bir kitap içeriğinde toplamayı hedefleyen bir çalışma değildir. Bu konuda çeşitli seviyelerde kaleme alınmış yazılı dokümanları değerlendirerek okuyucuya sunma amacının yanında, uygun sartları oluşturabilen Türk topluluklarının, dünya tarihini etkileyecek gelişmelere neden olan başarılara alışık olduğunu yinelemektir. Tarihin hemen her devresinde ‘asker millet’ olarak tanınan Türklerin bu özelliği, başta ekonomik güç olmak üzere diğer alanlarda sahip olacağı üstünlüklerle unutturulacak ve ortadan kaldırılacak bir özellik değildir. Tam aksine, devletin gücünü artırmak üzere güçlü bir orduya sahip olmak, Türkiye gibi jeostratejik öneme sahip bir ülke için mutlaka benimsenmesi gereken özelliktir. Yeni nesillerin geçmisi ile gurur duyması, yanlıslıklardan ders alarak geleceğe inançla bakabilmesi yönünde, süvarilerin dikkatle incelenmesinin katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.

  İlk bakısta, sadece ‘asker’ ve ‘süvari’ kelimelerinin sıklıkla kullanılması
bile çalısmanın bir askerî tarih incelemesi olarak görülmesine neden olabilecektir ancak son derece doğal olan bu yaklaşımın, bir önceki sayfada belirtilen amaçlarla uyuşmayacağı kaçınılmazdır. çalışmanın amaçlarından biri de Türk tarihini farklı açıdan inceleyen görüşlerin belirlenebilmesidir. Genellikle Türkçe eserlerden istifade edilen çalışmada sıklıkla kullanılmak zorunda kalınan askeri terimler ve kısaltmalar ile günümüzde kullanılmayan eski Türkçe kelimelerin karşılıkları, ilgili bölümlerde açıklanmaya çalışılarak; faydalanmak isteyen sivil ve yabancı kişilerin de kolaylıkla anlayabilmesi hedeflenmiştir.

  İkinci Dünya Savaşı’nda sonra muhariplik özelliği ortadan kalkan süvari sınıfı, dünya ordularında olduğu gibi, Türkiye’de de sembolik ve sportif anlam ifade eden bir yapılanma geçirmiştir. Türk süvarisinin tarihi geçmişini yasatma ve genç nesillere binicilik sevgisini asılama vazifesini ifa etmek üzere teşkilatlandırılan Kara Kuvvetleri Atlı Spor Eğitim Merkezi Komutanlığı, son süvari birliği olarak Ankara’da görevine devam etmektedir. Süvarilerin ihtiyaç duyduğu atların üretimi ve temel eğitimlerini vermek üzere Bursa/Gemlik’te konuslu At üretim ve Eğitim Tabur Komutanlığı gibi, jandarma emniyet ve asayiş hizmetlerinde kullanılmak üzere Nevsehir’de teskil edilen atlı birimler, Türk süvari tarihinde yerini alan son süvari unsurlarıdır.
 


ISBN: 9786055343651

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Temmuz 2013
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 280

Ebat: 13x19


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Uygarlık Tarihi
85 adet satıldı
34,00

2
Tarihsel Jeoloji
43 adet satıldı
24,75

3
Boğaziçi’ndeki Mücevher
11 adet satıldı
15,00

4
Kısa 20. Yüzyıl
10 adet satıldı
59,25

5
Osmanlı Gerçeği
2 adet satıldı
29,86

6
Üniter Federal ve Bölgesel Devletlerde Yerel Yönetim Esasları

7
İstanbul`un Fethi
2 adet satıldı
17,25

8
Türk Süvari Tarihi
1 adet satıldı
21,99

9
Fihrist-i Şahanlar
1 adet satıldı
56,80

10
Fetih Babası
1 adet satıldı
21,00


ETİKETLER
,