../resim/urun/149678_B.jpg
Geometri Öğretiminde Paint Kullanımı

Editör(ler):
Yazar(lar): Alattin Ural
Yayınevi: Pegem Akademi Yayıncılık

21,25 % 15 indirim
25,00

Sepete At
Yaklaşık 5 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Bu çalışmanın amacı, İlköğretim Geometri Alanındaki kazanımların Paint programıyla nasıl ele alınabileceğini göstermek için örnek etkinlikleri tanıtmaktır. Kitaptaki örneklere bakıldığında, Paint programı yoluyla İlköğretim Matemetik öğretim Programı Geometri öğrenme Alanı`na ait 3,sınıftan 8. sınıfa kadarki kazanımların çoğunun ele alınabileceği görülmektedir. Bu açıdan bakıldığında Paint programı derslerin işlenişi sürecinde destekleyici olarak kullanılabilir.

    Geometri öğretiminde kullanılmak üzere çeşitli dinamik geometri yazılımları vardır. Bu programlarda çizim yapılırken uzunluk ve açı ölçümleri yapılabilmekte ayrıca analitik geometriye ilişkin bilgiler program trafından sağlanabilmektedir. Paint programının geometri öğretim sürecinde kullanılmasının önemi, bu programların yapabildikleriyle rekabet etmek değil, farklı bir kanaldan geometrik düşünmenin gelişimine sunacağı katkıdan, diğer programlarla kıyaslandığında erişim ve kullanım kolaylığındandır. Paint programı çizim esnasında sayısal veriler içermediğinden bazı çizimler zaman alıcı olabilir. Ancak paint programınn kullanılmasının maksadı hızlı şekilde şekil çizebilmek değil dikdörtgen, çember ve düz çizgileri kullanarak ve gerektiğinde döndürme yaparak geometrik şekillerin özelliklerini keşfetme çalışmaktadır. Bu süreçte öğrenciler bir geometrik sorunu/çizimi gerçekleştirebilmek için oldukça yaratıcı düşünmeleri, geometriye ilişkin mevcut bilgilerini organize etmeleri gerekmektedir. Bu durum, öğrencilerin geometriye ilişkin problem çözme becerilerinin gelişimine katkı sunacaktır.Diğer taraftan, bu süreçte  öğrencilerin farklı çözüm yollarını düşünmesi muhtemeldir. Bu durumun edinilen geometrik bilgilerin problem durumlarına transfer edilebilmesi becerisine, bilginin kalıcılığını sağlamaya, yaratıcı  düşünme becerisine, problem çözme becerisine, geometrik düşünme becerisine olumlu katkılar sağlayacağı açıktır. öğretmen, öncelikle bu kitapta yer verilen tüm etkinlikleri yapma konusunda yeterli hale geldikten sonra öğrencilerle etkinlikleri yapmaya başlaması daha uygun olacaktır. Diğer bir nokta ise şekillerin geometrik özelliklerinin bulunmasına yönelik çizim çalışmalarında öğrencilerin kendilerinin durumu ele almasına yeterince fırsat verilmeli ancak gerektiğinde soru-cevap veya ipucu verme yoluyla öğrenciler yönlendirilmelidir.


ISBN: 9786053645764

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Basım Tarihi: Ekim 2013
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 96

Ebat: 16x23.5


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Matematik Tarihi ve Felsefesi
1000 adet satıldı
49,30

2
Ortaokulda Matematik Öğretimi (5-8. Sınıflar)

3
Yapılandırmacı Öğrenmede Matematik Problemlerini Çözebilme Yöntemleri

4
Teori ve Problemleriyle Analiz - I

5
Cebire Giriş
49 adet satıldı
29,75

6
Geometri Öğretiminde Paint Kullanımı

7
Matematiksel Optimizasyon
22 adet satıldı
52,20

8
Genel Matematik 2
18 adet satıldı
39,10

9
Genel Matematik 1
10 adet satıldı
20,25

10
Finans Matematiği
9 adet satıldı
49,50


ETİKETLER
,