Pegem.Net../resim/urun/159889_B.jpg
Nasrettin Hoca`ya Çağdaş Bakış

Editör(ler) :
Yazar(lar) : Behzat Şaşal 
Yayınevi: Akasya Kitap

14,07 % 20 indirim
17,59

Satışa Çıkınca Haber Ver
Yaklaşık 5 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Mavi Boncuk Kimde İse…

Hocanın iki karısı varmış. Ayrı ayrı zamanlarda "hangimizi daha çok seviyorsun" gibi sorularla hocayı zor durumda bırakıyorlarmış. Hoca da bu durumdan kurtulmak için, birbirlerinden habersiz ve birbirlerine söylememek şartı ile "bak sana bir mavi boncuk veriyorum, bir daha hangimizi daha çok seviyorsun diye sorduğunuzda ben, mavi boncuk kimde ise onu seviyorum diyeceğim" demiş.

Hocanın kadınları yine "en çok hangimizi daha çok seviyorsun" diye sorduklarında hoca "mavi boncuk kimde ise onu daha çok seviyorum" diyerek idare ediyormuş.

Kıssadan Hisse…

çevrenize şöyle bir bakın. çıkarları için çevrelerine, hatta hiç sevmedikleri kişilere bile, mavi boncuk oyununu oynayanları görebilirsiniz. Sevmedikleri için sırf çıkarları için mavi boncuk politikasını uygulayanlar, kendilerini çok akıllı ve açıkgöz zannediyorlar. Oysa bu oyunlarının bir gün nasıl olsa ortaya çıkacağını düşünemiyorlar. Bu tip insan için önemli olan o anlık bir başarıdır.

Kısacası, mavi boncuk politikası geçici ve kısa zamanlı belki fayda sağlayabilir, fakat hiçbir zaman geçerli ve devamlı bir politika olamaz. Sevgi alanında bile olsa insanları mavi boncukla aldatmak doğru bir hareket değildir. Gerçek nasıl olsa bir gün ortaya çıkar ve o zaman siz sevginizi ve güvenilirliğinizi kaybedersiniz. Ama siz yine de etrafınıza dikkatlice bakın, siz dahil, bu boncuk politikasını uygulayan bir çok insan göreceksiniz.

Bu eserde, Nasrettin Hocaya ait olan toplam 373 adet fıkraya yer verilmiştir. İlköğretim, ortaöğretim ve yetişkinler için bir arada bulunan eserde, her yaş grubuna hitap etmektedir. Kitapta yer alan fıkralardan ne anlatılmak istendiği, fıkranın aslında, insanlığa gösterdiği, çizdiği doğru yol haritasında insani değerlerin ön plana çıkarıldığı kıssadan hisse bölümü mevcuttur.

Güldürürken düşündüren ve düşündürürken de insanı, insani değerler çerçevesinde eğitmeye, sorgulamaya ve geliştirmeye yer vermektedir.


ISBN: 9789758916436

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Basım Tarihi: Temmuz 2010
Baskı Yeri: İstanbul

Sayfa Sayısı: 376

Ebat: 14x20


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz