Pegem.Net../resim/urun/162967_B.jpg
Sadreddin Konevi Kitaplığı Fususu`l-Hikem`in Sırları

Fususu`l-Hikem`in Sırları

Editör(ler) :
Yazar(lar) : Komisyon  
Yayınevi: Kapı Yayınları

8,33 % 25 indirim
11,11

Sepete At
Yaklaşık 5 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


İbnü`l-Arabî ve Sadreddin Konevî öncülüğünde 13. asırda teşekkül eden metafizik geleneğin hiç kuşkusuz en önemli eseri Fusûsu`l-Hikem`di. Fusûsu`l-Hikem`in temel meselesi Allah-insan-âlem ilişkilerini ahlakın ideal örnekleri mesabesindeki peygamberler üzerinden tahlil etmek. Geleneğin temel düşüncelerini anlatan Fusûsu`l-Hikem, İslam coğrafyasının farklı mekân ve zamanlarında hakkında yazılmış şerhler, bu şerhler ekseninde gelişmiş ikincil literatür ve yol açtığı polemiklerle İslam mirasıyla metafizik gelenek arasında birleştirici rol oynamış eserlerden.

Konevî`nin elinizdeki küçük hacimli eseri bu şerhlerin en etkilisi. Her şeyden önce Konevî bu veciz kitabıyla İslam düşüncesinde verimli bir geleneğin başlatıcısı oldu. Konevî`nin eserinin Fusûs`a yazılan ilk şerh olup olmadığı tartışmalarını bir yana bırakırsak, el-Fükûk, Fusûs çalışmalarının gidişatını belirlemede en müessirkitap olarak durmakta. Bunun en önemli sebebi hiç kuşkusuz Konevî`nin İslam düşünce geleneği içerisindeki tartışılmaz yeri. 

Konevî teknik anlamıyla bir şarih olarak görülemez. Bizzat kendisi de bunun farkındadır ve kendisini İbnü`l-Arabi`yle birlikte `kurucu düşünür` kabul eder. Şeyh-i ekber ve şeyh-i kebir unvanlarıyla her iki düşünür geniş bir coğrafyada metafizik düşüncenin seyrini değiştirdikleri gibi kendilerinden sonraki tasavvuf telakkisini de temelden yönlendirmişlerdi. İşte Fükûk bu metafizik geleneğin iki kurucu düşünüründen birisi olan Konevî`nin varlık anlayışını ve bu anlayış ekseninde metin yorumculuğunu gösteren mühim kitaplardan birisi olarak görülmeli. 
 


ISBN: 9786055107529

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Basım Tarihi: Mayıs 2014
Baskı Yeri: İstanbul

Çeviren: Ekrem Demirli 

Sayfa Sayısı: 180

Ebat: 14x20


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Şehvetiye Tarikatı
24 adet satıldı
16,12

2
Üç İsa
11 adet satıldı
12,50

3
Hz.Nuh
5 adet satıldı
11,85

4
Hayatın Satır Araları
3 adet satıldı
14,62

5
Din Bilim Yazıları 1
2 adet satıldı
6,94

6
Toplumsal Boyutlarıyla Alevilik

7
Mevlana ve Sufizm
1 adet satıldı
22,40

8
Akıl Aşk ve Ötesi
1 adet satıldı
20,14

9
Pendname
1 adet satıldı
8,00

10
Model İnsan Peygamber
1 adet satıldı
3,75