Pegem.Net../resim/urun/170876_B.jpg
Hazır Alma Kendin Yap!

(Geleneksel Usullerle Ev Yapımı Lezzetler)

Editör(ler) :
Yazar(lar) : Hülya Erol 
Yayınevi: Hayy Kitap

17,55 % 35 indirim
27,00

Sepete At
Yaklaşık 3 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


çok değil, bundan 50 sene kadar önce tüm gıdalar mevsiminde taze olarak tüketilir, kışlık gıdalarsa yaz mevsiminin sonunda hazırlanıp kilerde saklanırdı. Bu hazırlıklar sırasında komşular birbirine yardım eder; imece usulü herkesin tarhanası, salçası, yufkası, eriştesi, turşusu tamamlanırdı. 
Zamanla toplumun yapısı değişti. Ninelerimizin yiyecekleri eski diye küçümsendi. Evde yoğurt mayalamak gereksiz bir uğraş, salça yapmak çok büyük bir eziyet haline geldi. Tarhana yoğuran, turşu kuran neredeyse kalmadı. Gıda endüstrisi "siz zahmet etmeyin, benden hazırını alın" diye reklam yaptıkça anneler inandı. Her türlü ihtiyacını market raflarından almaya başladı. çocuklarına katkı maddeleri, kimyasallar, boyar maddeler, parfümler, zararlı yağlar ve şekerlerle hazırlanmış son moda yemekleri, reklamı en çok yapılan içecekleri verdi. Bugün, bize kolaylık olsun diye sunulan endüstriyel gıdaların aynı zamanda hastalık yaptığını da öğrenmiş bulunuyoruz. Anneannelerimizin tarhanasının, turşusunun kıymetini anladık. Ama bu arada, nasıl yapıldıklarını da unuttuk!

İşte elinizdeki kitap, sağlıklı beslenmek adına yemek kültüründe kendi devrimini yapmaya karar verenler için gerçek ve doğru kaynaktır! 40 seneyi aşkın bir süredir halk mutfağımız ve yemek kültürümüz üzerine araştırma yapan Hülya Erol engin birikimini, anneanneden miras tariflerini, komşu teyzelerin mutfak sırlarını, köylerimizin usullerini paylaşıyor. Bizi eski zamanların ağaç gölgeleri, üzüm asmaları, kümesten kaçırılan yumurtaları, taze pişmiş yufkaları arasında güzel bir yolculuğa çıkarıyor.


ISBN: 9786055181703

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Basım Tarihi: Ağustos 2014
Baskı Yeri: İstanbul

Sayfa Sayısı: 292

Ebat: 15.5x23


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Türk Mutfağından Örnekler
49 adet satıldı
34,00

2
Pratik Ev Yemekleri - Aş
5 adet satıldı
3,96

3
Dünyanın En Güzel Tatlıları

4
Balık Tarifleri
3 adet satıldı
32,90

5
Her Yönüyle Şarap
1 adet satıldı
27,30

6
Rakı Balık Ayvalık (Ciltli)

7
Damakta Kalan Tatların Akılda Kalan Adları

8
Türk Mezeleri
1 adet satıldı
15,40

9
Annemin Mutfağından
1 adet satıldı
5,57

10
500 Yıllık Osmanlı Mutfağı / 500 Years Ottoman Cuisine