../resim/urun/171758_B.jpg
Beyaz Yasemenler Ülkesinde Muhammed İkbal’in Eğitim Davası

Editör(ler): Bahri Ata
Yazar(lar): Göze YurtdaşDöndü BarutMeliha KöseMüslüm OvalıNamık ÇencenYahya KaracaSerpil DemirezenOsman AkhanGamze KekilFatma TürkanBahri Ata
Yayınevi: Pegem Akademi Yayıncılık

24,65 % 15 indirim
29,00

Sepete At
Yaklaşık 5 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Bu kitapta ünlü şair filozof Muhammed İkbâl’in eğitimci yönü ele alınmaktadır. Siz de kabul edersiniz ki bir fikir adamının görüşleri; tarihî, sosyal, kültürel ve siyasî bağlamına oturtulduğunda daha iyi anlaşılabilir.

İkbâl, düzyazı ve şiirlerinde Hindistan’daki döneminin eğitim, okul ve öğretmenlerine de önemli eleştiriler getirdi. Mevcut okulların, öğrencileri körelttiğine, sığlaştırdığına ve ufkunu daralttığına inanıyordu. Buralarda verilen eğitim, gönüllere seslenmiyordu. Bir şiirinde şöyle diyordu;

“Fikirlerle doludur varlıkları şu okulluların
İyi ile kötü ayrımını bu devirde kim yapabilir?
Gönlün bir yerini boş tutmak gerekir
Belki çıkagelir, bir yerden değerli bir misafir”

Günümüzdeki teknolojik gelişmeler, okulun yapısını ve işlevini oldukça etkilemekle birlikte, eğitim üzerine kafa yoran felsefeciler, eğitimin temelinin öğretmen-öğrenci ilişkisi olduğunda hemfikirdirler. çağımız, sınıf ortamında “görünmez” ama eskisi gibi öğrencilerinin kafa ve gönül evine misafir olacak “şimşek bakışlı öğretmenler” istemektedir. Diğer yandan şarkiyatçı hocası Sir Thomas Arnold’un, İkbâl için ‘Bazen öğrenci, hocayı daha iyi hoca yapar.’ dediği söylenir. İkbâl gibi öğrencilere sahip olmak bir öğretmen için ne büyük saadet değil mi?


ISBN: 9786053648116

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Basım Tarihi: Ağustos 2014
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 152

Ebat: 13x21


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz


ETİKETLER
,