../resim/urun/172541_B.jpg
Siirt Menkıbeleri ve Türbe Ritüelleri

Editör(ler):
Yazar(lar): Rezan Karakaş
Yayınevi: Maya Akademi Yayıncılık

15,00 % 10 indirim
16,67

Satışa Çıkınca Haber Ver
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Bu araştırmanın özünü, Siirt menkıbeleri ve türbe ritüelleri oluşturmaktadır. Siirt yöresi, türbe ve ziyaret yerleri açısından büyük önem taşır. Bu çalışmada Siirt menkıbeleri, motif yapısı bakımından incelenmiş; aynı zamanda hakkında menkıbeler anlatılan dini şahsiyetlerin türbeleri etrafında gerçekleştirilen ritüeller irdelenmiştir. Menkıbelerin ve menkıbeler etrafında oluşan ritüellerin bir arada verildiği bu çalışmanın –kanaatimizce- ilk kez yapılıyor olması, aynı zamanda birtakım eksiklik ve hataların da oluşmasına sebebiyet vermiş olabilir. Ancak bütün bunların ileride okuyucular tarafından yapılacak öneri ve eleştiriler doğrultusunda onarılabileceği kanaatindeyiz.

        “Evliyalar diyarı” olarak adlandırılan Siirt, çok kültürlü yapısı ve dini yaşamın kuvvetlice kendini gösterdiği sosyal yaşamı ile sosyal bilimcilerin ilgi odağı olmayı hak eden bir şehirdir. Ancak Siirt ve çevresi, uzun yıllar sosyal araştırmalardan uzak bir bölge olarak kalmıştır. Araştırmamızın konusunu Siirt menkıbeleri ve türbe ziyaretleri olarak belirlememizde Siirt coğrafyasının bu henüz dokunulmamış, yıllarca ihmal edilmiş folklorik yönünü bir nebze de olsa aydınlığa çıkarmak isteği etkili olmuştur. Siirt halk kültürünün en azından bir cephesinin ortaya çıkarılmasının folklor açısından önemli bir boşluğu dolduracağı kanaatindeyiz.

          Siirt’te dini sistemin dinamik bir yapısı vardır. Türbedeki zatlara yönelik anlatılar, Siirt’teki dini hayatı yöneten kumanda merkezleridir. Türbe ziyaretleri, günümüz koşullarında dahi canlılığı muhafaza eder. Bizi bu araştırmaya yönelten nedenlerden biri de bölgede yer alan türbelerin ve türbe ziyaretlerinin çokluğudur.


ISBN: 9786054545448

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Basım Tarihi: Eylül 2014
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 190

Ebat: 16x24


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Bağışlanan Terapi
168 adet satıldı
33,75

2
Anadolu`da Turizm Rehberliği Temel Bilgileri

3
Türkiye Turizm Coğrafyası

4
Frankfurt Seyahatnamesi
5 adet satıldı
8,52

5
Mehmed Gazâlî Balıkesir Vilayeti Coğrafyası (1927)

6
Tuna Güzellemesi
3 adet satıldı
28,50

7
Kültürel Coğrafya Özellikleri ve Turistik Potansiyeli Açısından Geleneksel Artvin Evleri (Ciltli)

8
Abbas Yolcu
2 adet satıldı
11,36

9
Bir Dinozorun Gezileri
1 adet satıldı
22,72

10
Türk Mimarları
1 adet satıldı
8,25


ETİKETLER
,