../resim/eResim/316646.jpg
İslâm Felsefesi

Editör(ler):
Yazar(lar): Cevdet Kılıç
Yayınevi: Nobel Akademik Yayıncılık

24,36 % 19 indirim
28,00

Sepete At
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Elinizdeki kitap belik biraz iddalı gelecektir  ama "İslam'ın felsefi yorumu denemesidir. Bunun anlamı bize göre şudur: Günümüz insanı, bilgiyi felsefi boyutlarıyla test etmek ister. Velev ki bu bilgi türü metafizik bilgi alanı olsun. Çağımız bilgi felsefesinin en önemli yaklaşımlarından biri doğru olup olmadığı o önermenin içeriğinin olgularla desteklenip desteklenmemesiyle doğru orantılıdır.

İşte burada yapılmak istenen şey doğrulama ilkesini dinin verileri üzerinde felsefi metodoloji ile uygulamaktır. Böyle bir girişimde bulunmanın kalkış noktası dinin inanç ve ibadet esaslarının yanı sıra vahyin verilerinin felsefi boyotunun önemini ortaya koymak içindir. Günümüz insanı dini veya felsefi bilgiye inanması ve doğruluğunu kabul edebilmesi için akli mantıki ve felsefi delileriyle birlikte ikna olması gerekir. Yanı "nasıl" ından ziyade "niçin"i önemlidir ve önceliklidir.

Biz de bu çalışmamızda vahyin, verilerini bu tarzda ele almaya çalıştık. Burada yapılmak istenen şey İslam dininin vahyi verilerinin akli ve felsefi boyutlarıyla temellendirilmesi "neden"inin ve "niçin"inin ortaya konulması yanı kısaca "hikmet" üzerinde durulması "nasıl"ının ise uzmanlarına bırakılmasıdır. Bizim bu çalışmamız bilinen şeylerin tekrarı veya geçmişe ait birtakım başarılarının özlemide değildir.

Bilimsel gelişmeleri ve keşifleri, Kur'an-ı Kerim ayetleri ile bağdaştırmaya çalışıp imanımızı yeniden tazeleme gayreti de değildir. Burada yapılmak istene şey bir hakikatin farklı boyutlarıyla  ele alınmasıdır. İlmimizi, irfanımızı, felsefemizi ve medeniyetimizi yeniden keşfetmeye çalışırken bu yolda döşeyeceğimiz taşları sağlam, bir zeminini oluşturma yolunda bir çaba olarak görmek gerekir.


ISBN: 9786053200185

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Ocak 2015
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 263

Ebat: 13,5x21,5


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Anahatlarıyla İslam Felsefesi

2
Hay Bin Yakzan
19 adet satıldı
12,60

3
Yolların Ayrılış Noktasında İslam

4
İbn Sina Ontolojisinde Zorunlu Varlık

5
İslam ve İnsan
3 adet satıldı
20,25

6
İbn Rüşd`de Nedensellik
2 adet satıldı
13,40

7
İslam da Dini Düşüncenin Yeniden İnşâsı

8
Fususu l Hikem
2 adet satıldı
81,25

9
Sufi Diliyle Siyaset
2 adet satıldı
23,76

10
İslâm Felsefesi
1 adet satıldı
24,36


ETİKETLER
,