Pegem.Net../resim/eResim/285077.jpg
Hakas Destanı - Altın Taycı

Editör(ler):
Yazar(lar): Mehmet Kara
Yayınevi: Harf Eğitim Yayıncılık

9,44 % 15 indirim
11,11

Satışa Çıkınca Haber Ver
Yaklaşık 5 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Destan, bir milletin duygularını, hayallerini, hayatı algılayış biçimlerini, mücadelelerini, inançlarını her türlü kültürel kodlarını yansıtır. Bütün Türk toplulukları gibi Hakas Türklerinin de oldukça zengin halk edebiyatı ürünleri vardır.

Hakas Türkçesindeki destanlar (alptığ nımah), hikâyeler, masallar (nımah), atasözleri (tahpah), türküler (ır), bilmeceler (tapçan nımah), şarkılar (küg, ün) gibi halk edebiyatı ürünleri, birçok etnograf, Türkiyatçı, tarihçi ve halkiyatçı tarafından toplanmış ve incelenmiştir. Bu konuda en önemli çalışmalar, M. A. Castren, W. Radloff, V. İ. Verbitskiy, N. F. Katanov tarafından yapılmıştır.

Güney Sibirya Türklerinin sözlü kültür ürünleri içerisinde destanların ayrı bir yeri vardır. Bu Türk toplulukları, destanlardaki başkahraman aracılığı ile geçmişte yarattıkları kahramanlıklarını çağlar ötesine aktarmışlardır.

Sibirya Türk topluluklarının destanlarında olduğu gibi Hakas Türk destanlarında ve burada, başkahramanın yanında onu büyüten, yönlendiren ve ona akıl veren bir kadın kahraman ile başkahramanın sadık bir atı vardır.

Bu kahramanlık destanlarında görülen bir diğer ortak nokta ise çok güçlü savaş ve doğa tasvirlerinin var olmasıdır. Bu destanların filmlerinin çekilmesi veya romanlara aktarılarak daha geniş kitlelere ulaştırılması gerekmektedir. Çünkü günümüz gençliği fantastik ve olağanüstülük taşıyan eserleri ve filmleri çok sevmektedir. Türk dünyasına yönelik bu tür çalışmaların hem gençlerimizin Türk dünyasını ve eserlerini tanımalarına hem de dil, halk edebiyatı,

mitoloji gibi alanlarda çalışacaklara katkı sağlayacağı kanaatindeyiz.ISBN: 9789756048917

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Ocak 2014
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 151

Ebat: 16x25


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Şişhane`ye Yağmur Yağıyordu

2
Son Kuşlar Bütün Eserleri  1

3
Ayaşlı İle Kiracıları
13 adet satıldı
21,00

4
Eski Türk Edebiyatı
11 adet satıldı
25,50

5
İhaneti Gördüm : Cep Boy

6
Taş ve Ten
6 adet satıldı
16,80

7
Asi
5 adet satıldı
22,50

8
Mendil Altında
5 adet satıldı
21,00

9
Odysseia
2 adet satıldı
13,93

10
Oğuz Kağan Destanı
2 adet satıldı
14,00