../resim/urun/196103_B.png
Rize Vadileri ve Yaylalar

Editör(ler):
Yazar(lar): Hikmet Haberal
Yayınevi: Yazarın Kendisi

45,00 % 10 indirim
46,30

Sepete At
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Kitap Türkçe - İngilizce olarak yazılmıştır.
Yaylalar, karadeniz bölgesinde ve özellikle Rize ilimizde doğal ve ekonomik nitelikleri yanında sosyal ve kültürel bir olgu olarak da önem taşımaktadır. Bu saydığımız bilgiler ışığında Rize yaylaları alternatif turizm için çok uygun bir yöredir. Zengin ormanları, florası ve faunası, buzul gölleri, ırmakları, coşkun dereleri, tarihi, kültürel ve arkeolojik değerleri, peyzaj görüntüleri, dağ ve doğa yürüyüşleri, rafting, foto ve jeep safarileri, kış sporları, av spor ve olta balıkçılığı, çim kayağı, şifalı suları, el sanatları, yayla şenlikleri ile bir turizm cenneti olmak için yeterli niteliklere sahiptir.
Rize ilimizdeki doğal ve kültürel kaynakların turizm için yüksek potansiyel teşkil etmesi, yöre halkının turizm faaliyetlerinde girişimci ruha sahip olması, ülkede artan doğa turizmi talebiyle birleştirildiğinde bölgenin ekonomik kalkınmasında önemli bir araç olması kaçınılmazdır. Turizmin geleceği Alternatif turizm ve bunların alt başlıklarından olan Yayla ve eko turizmdir
Kitapta günden güne yok olan yayla kültür elemanlarının araştırılmasını ve sürdürülebilirlik kapsamında bu kültür elemanlarının yayla turizmi ürününü nasıl zenginleştirebileceğini irdelemektedir. Dolayısıyla kitapta yaylacılık kültürünün yayla turizm açısından önemi ve mevcut yayla turizminde turistik ürün içinde kültürel elemanların durumunu ortaya koymayı amaçlamıştır.
Yok olmaya yüz tutan somut ve somut olmayan kültürel mirasımızın tekrar canlanabilmesi için aşağıda başlıklar halinde sıralanan her bir konuyu ayrı ayrı ele alıp araştırma yapılarak bölge ve ülke turizmine sundum.
Konu başlıkları aşağıda sıralanmıştır. 
Yaylalar, buzul gölleri, yaylalara göçler, Kaleler, Köprüler, Evler, Barınak ve Depolar, Hanlar, Konaklar, Ahşap Evler, Taş Evler, Paglar Serenderler (Naliya) ,Su Değirmenleri (un değirmeni),Rekreasyon ve Eğlence , Danslar ve Müzik , Horon, Tulum ve kemençe , Atma Türküler , Yayla Şenlikleri , Vartevor ,Ot Biçimi Şenlikleri , Boğa Güreşleri, Yiyecek İçecek , Geleneksel Kıyafetler , Takı ve Aksesuarlar , El Sanatları , Oyun ve Oyuncaklar , Aletler , Kullanım Eşyaları ve Süs Eşyaları. 
Yazdığım bu kitap; Yaylalardaki kültürel varlıkların turizm ürünü haline getirilmesine, yerel halkın, kendi kültürel geçmişine sahip çıkmasına ve kültürel sürdürülebilirliğini olumlu olarak etkileyecektir.


ISBN: 9786056541711

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Basım Tarihi: Şubat 2016
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 288

Ebat: 22x22


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz


ETİKETLER
,