Pegem.Net../resim/urun/20422155.jpg
Sosyal Bilgilerde Problem Çözme

Editör(ler) :
Yazar(lar) : Nurdan Kalaycı 
Yayınevi: Gazi Kitabevi

24,75 % 10 indirim
25,46

Sepete At
Yaklaşık 3 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Hızla gelişen ve değişen dünyaya uyum sağlayabilmek için bireylerin farklı yetilere sahip olması beklenmektedir. Bu yetilerin başında, yüksek düzeyde düşünme gelmektedir. Bireylerin kendini gerçekleştirmeyi, daha sağlıklı ortaya koyabilmeleri için bu yetileri kullanma becerisini kazanmaları gerekmektedir. Düşünme, insan çabalarını, amaçları doğrultusunda yönlendirmekle beraber;insana, yeterince bilgi toplamadan yanlış ve yanlı kararlar verme yerine, eylemlerine düzenli ve sistemli biçimde toplanmış bilgiler yardımıyla yön verir. Ayrıca düşünme, bireylerin güvenilir ve sistemli bir yaşam biçimine kavuşmaları için gerekli ortamın hazırlanmasını ve bu ortamın sürekliliğini sağlar. Bu bakımdan düşünmeye yönelik özsel bir eğitim, bireylerin içinde yaşadıkları toplumda istenmeyen durumların ortaya çıkmasını önleyecektir.

Yukarıda belirtilen gerekçelerle her ülkede eğitimin temel amacı; bireyleri, eylem, söylem ve tutumlarında düşünen bir insan olarak yetiştirmektir. Bu amaç doğrultusunda eğitim öğretim etkinliklerini planlayan siyasal erk ve üst düzey bakanlık yönetici ve uzmanları, öte yanda hazırlanan programları uygulamakla yükümlü öğretmenler, okuldaki eğitim öğretim etkinliklerinin bu amacı gerçekleştirmesini beklemektedirler. Ancak, nasıl bir insan sorusuna ayrıntılı bir yanıt arandığında yanıtlar farklı olabilmektedir. Başkalarının düşünceleri ile hareket eden, koşullanmış bir insan mı, yoksa; başkalarının düşüncelerinden yararlanarak, kendi kendine karar verebilen, yargılamalarda etki altmda kalmadan olaylara geniş bir perspektiften bakmayı alışkanlık haline getirebilen bir insan mı? Kuşkusuz ikinci özellikteki insana çağımızda gereksinim vardır. Bu gereksinimi karşılayabilmek için öğretim programlan, doğru yargılama ve karar verme becerisini öğrencilere kazandıracak biçimde geliştirilmeli, öğretim kurumlan da iç ve dış ögeleriyle bu programlan etkili olarak uygulamaya dönüştürecek düzeye çıkarılmalıdır.


ISBN: 9799757313914

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Basım Tarihi: Ocak 2001
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 198

Ebat: 16x24


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz