Pegem.Net../resim/urun/207815_B.jpg
Kitlesel Akın (Sığınma) Durumunda Geçici Koruma Rejimi ve Asgari Muamele Standardı

Editör(ler) :
Yazar(lar) : Sibel Yılmaz 
Yayınevi: Seçkin Yayınevi

58,05 % 10 indirim
64,50

Sepete At
Yaklaşık 3 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Türkiye, Suriye`deki olaylar neticesinde Mart 2011`den itibaren sınırlarına gelen Suriyeli akınını ülkesine almış ve bu kişilere geçici koruma sağladığını ilan etmiştir. Ancak Suriye`den gelen akınla beraber, Türkiye`de temel hak ve özgürlüklerden yararlanamayan büyük bir kesimin varlığı ortaya çıkmıştır. Kendi ülkeleri dışında koruma arayan milyonlarca Suriyeliyi ülkesine kabul eden Türkiye, yalnızca bu kişileri ülkeye almakla sorumluluğunu tamamıyla yerine getirmiş sayılabilir mi? Şüphesiz geçici korunanların belirsiz bir statüde tutularak, temel hak ve özgürlüklerinden yoksun bırakılması kabul edilemez. öyleyse başka bir ülkede sığınma arayan bu insanların, sığındıkları ülkedeki statüleri ve bu statüye bağlı hakları nelerdir?
 
Yukarıdaki soruları cevaplamak ve Türkiye`de Suriyelilere uygulanan geçici koruma rejimini değerlendirebilmek amacıyla hazırlanan bu kitap iki kısma ayrılmıştır. Kitabın ilk kısmında, Mültecilerin Hukuki Durumuna Dair Cenevre Sözleşmesi çerçevesinde uluslararası hukukta mülteci koruma mekanizması ve geçici korumanın gelişimi incelenmiştir. İkinci kısımda ise Türkiye`de Suriyelilere uygulanan geçici koruma rejimi değerlendirilmiş ve bu rejim kapsamında sağlanması gerektiği iddia edilen asgari muamele kapsamındaki haklar teker teker açıklanmıştır.
 
Konu Başlıkları
Kitlesel Akın (Sığınma) Durumunda Geçici Koruma Rejimi
Geçici Koruma Rejiminde Sağlanacak Asgari Muamele Standardının Türk Anayasa Hukuku çerçevesinde Değerlendirilmesi
 

ISBN: 9789750237805

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Basım Tarihi: Mayıs 2016
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 312

Ebat: 16x24


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz