Pegem.Net../resim/urun/211486_B.jpg
Türkiye’de Tarih Eğitimi Araştırmaları El Kitabı

Editör(ler) : İsmail H. Demircioğlu  Ebru Demircioğlu 
Yazar(lar) : Bahri Ata Aslı Avcı Akçalı  Aydın Güven Bülent Akbaba Ramazan Kaya Selahattin Kaymakcı İbrahim Turan Gülin Karabağ Akif Pamuk Ahmet Şimşek Tercan Yıldırım Funda Alaslan Hüseyin Köksal Ahmet Muhammet Tokdemir 
Yayınevi: Pegem Akademi Yayıncılık

30,60 % 15 indirim
36,00

Sepete At
Yaklaşık 3 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Tarih ve tarih eğitimi kavramları Cumhuriyetle beraber Türk eğitim sisteminin gündeminde yerini almıştır. Cumhuriyeti kuran kadro, Anadolu’da var olabilmek ve Türk siyasi varlığının devamı için yeni bir vatandaşlık anlayışı ve kimlik inşası süreci başlatmıştır. Bu süreçte tarih ve tarih eğitimi temel araçlardan birisi olarak görülmüş ve bu alanda devletin de desteğiyle önemli çalışmalar yapılmıştır. Bu alanda yapılan çalışmaların diğer bir gerekçesi ise, Türk Milleti’ne isnat edilen yalan ve yanlış iftiralara cevap vermektir. Başka bir deyişle tarih bilimi ve tarih eğitimi, yıllarca Batı’nın evrensel medeniyete katkı sağlamadıkları gerekçesiyle eleştirdikleri Türkler için bir aklanma ve kimlik inşa aracı olarak görülmüş ve kullanılmıştır. Ülkemizde tarih eğitimi araştırmaları incelendiği zaman, alandaki çalışmaların uzun süre literatüre dayalı teorik araştırmalar olarak yürütüldüğü görülür. Sayıları çok olmayan bu çalışmalar daha ziyade tarih eğitiminin önemi, neden ve nasıl öğretilmesi gerektiği üzerine odaklanmıştır. 1990’lı yıllara kadar tarih eğitimi problemlerinin tespiti ve bu problemlerin çözümüne yönelik saha çalışmaları yok denecek kadar azdır. Bu süreçte başlayan saha çalışmalarının sayısında 2000’li yıllarla beraber bir artış meydana gelmiştir. Günümüzde ise tarih eğitimi alanında teorik ve saha çalışmalarına dayanan önemli bir literatür oluşmuştur. Buna karşın, bu çalışmaların neler olduğu ve değerlendirilmesiyle ilgili ülkemizde yeterli araştırmalar bulunmamaktadır. Özellikle lisansüstü düzeyde akademik çalışma yapanlara fikir verip onları yönlendirebilecek detaylı çalışmalar mevcut değildir. Bu çerçevede bu boşluğu doldurmak amacıyla bu eser hazırlanmıştır.


ISBN: 9786053188322

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Basım Tarihi: Haziran 2017
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 368

Ebat: 16x24


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Türk Eğitim Tarihi M.Ö. 1000 - M.S.2018

2
Türk Tarihi ve Kültürü
299 adet satıldı
34,00

3
Türk Eğitim Tarihi
183 adet satıldı
32,30

4
İmparatorluktan Ulus Devlete Türk İnkılap Tarihi

5
Nutuk
51 adet satıldı
11,21

6
Türkiye’de Tarih Eğitimi Araştırmaları El Kitabı

7
Türk Dünyasında Eğitim
13 adet satıldı
25,50

8
Frankfurt Okulu
7 adet satıldı
34,40

9
Türkiye Üniversite Tarihi
4 adet satıldı
25,50

10
Türkiye Türkçesi
2 adet satıldı
16,85