Pegem.Net../resim/urun/215347_B.gif
Akılcı Fitoterapinin Temelleri

Editör(ler) :
Yazar(lar) : İlkay Erdoğan Orhan 
Yayınevi: Ankara Nobel Tıp

60,00 % 0 indirim
60,00

Sepete At
Yaklaşık 5 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Görsel ve yazılı medyanın reyting elde etme uğruna; uzman olan ve (çoğunlukla) olmayan herkesten aldığı çoğu kez bilimsel olarak kanıtlanmamış bilgileri doğrudan topluma pompalaması büyük bir toplum sağlığı problemi olarak önümüzde duruyor. Bu şekilde “bitkilerin her derde devaymış” veya “mucize tedaviymiş” gibi ortaya sürülmeleri, bitkilerle tedaviden beklentiyi kat kat artırdığı gibi, bilinçsiz bitkisel ürün kullanımı bazen geri dönülmez sağlık problemlerine yol açabiliyor. Eğitimi olan veya olmayan bu konuda konuşmaya çok hevesli. Bir kesim bitkilerle tedaviyi aşırı şekilde överken, bir kesim de (özellikle hekimler) bunları “kocakarı ilacı” gibi gördüğünü söyleyerek dışlamaya çalışıyor ve önyargılı davranıyor. Bize göre her iki tutum da yanlış… Fitoterapi bağımsız bir bilim dalı olarak rüştünü ispat etti. Hep söylediğimiz ama sesimizi pek duyuramadığımız üzere; bu konuda lisans ve lisansüstü seviyede eğitim gören tek meslek grubu eczacılar… Ancak biz eczacılar eğitim gördüğümüz bu alana yeterince sahip çıkıyor muyuz? Tabii ki hayır. Dünya ve Türkiye gündeminde fitoterapinin çok popüler olduğu bugünlerde fitoterapiyi bizden başka herkes konuşuyor. Ancak dünyada “kanıta-dayalı tıp” kavramının yerleştiği bugünlerde, biz eczacılar “kanıta-dayalı fitoterapi” kavramı olan “akılcı fitoterapi” kavramının yanındayız. Herhangi bir bilimsel veri olmadan bitkilere her türlü endikasyonu atfetmek mantıklı bir yaklaşım değil. Geleneksel fitoterapide veya halk tıbbında kullanılan bitkilerin de nesilden nesile aktarılan bilgilerle bir nevi kanıta-dayalı olduğu söylenebilir ama şu anda Farmakognozi / Fitoterapi alanında yapılan araştırmaların en önemli ipucu bu geleneksel bilgide bulunmakta ve araştırmalarımızın çıkış noktasını teşkil etmektedir. Ancak geleneksel bilgiler de bilimsel zeminde teyite muhtaçtır.
“Akılcı Fitoterapinin Temelleri” adlı kitabımın endüstriden kamuya, eczaneden akademiye eczacılık mesleğinin her alanında çalışan tüm meslektaşlarıma, hekimlere, eczacılık öğrencilerine ve bu konuya ilgi duyan herkese gerçekten faydalı olmasını diliyorum. En içten teşekkürlerimle…
 

ISBN: 9786059215428

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Basım Tarihi: Kasım 2017
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 156

Ebat: 19.5x27.5


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
23 adet satıldı
64,81

2
Hemipleji Rehabilitasyonunda Nörofizyolojik Yaklaşımlar

3
Akılcı Fitoterapinin Temelleri

4
Pediatrik Fizyoterapi Rehabilitasyon

5
Omurilik Yaralanmalarında Rehabilitasyon

6
Hipokrat İleri Egzersiz Fizyolojisi

7
Kadın Sağlığında Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

8
Vücut Biyomekaniği
1 adet satıldı
65,00

9
Tidys Physiotherapy
1 adet satıldı
75,00

10
Çocuklarda Ergoterapi
1 adet satıldı
75,00