Pegem.Net../resim/urun/223042_B.jpg
Yaşlılığa Hazır Mıyız?

Editör(ler) :
Yazar(lar) : Yakup Dağlı 
Yayınevi: Pegem Akademi Yayıncılık

29,75 % 15 indirim
35,00

Sepete At
Yaklaşık 1 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Yaşlılık, insan ömrünün sonbaharı olarak görülmektedir. Ancak, son da olsa bir bahardır ve kendine özgü güzellikleri ve umutları barındırmakta; yazın yorgunluğunu atmak ve kendine dönmek için fırsatlar sunmaktadır. Tıpkı yaşlılığın; ömrün yorgunluğunu, koşturmacalarını, ağır sorumluluklarını bir kenara bırakıp hayat muhasebesi için fırsatlar sunduğu gibi… Gençlikle özdeşleştirilen ilkbahar yeşilin bin bir tonunu sunarken yaşlılıkla özdeşleşen sonbahar yeşilin, sarının, kırmızının, kahverenginin, morun, turuncunun tüm tonlarını barındırmaktadır. Tıpkı yaşlılığın; olgunluğu, bilgeliği, deneyimi, itidalibarındırdığı gibi... Evet, ülkemiz dünyada genç nüfus oranı en yüksek olan ülkeler arasındadır; ancak bu durum nüfusun hızla yaşlanmakta olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. Ortalama insan ömrü artarken yaşama eklenen ilave yıllar için hazırlanmak ve ömrün sonbaharını huzur içinde geçirmek yaşlanmakta olan nüfusu bekleyen en önemli gelişim görevlerindendir. Bu çalışma, Ankara`da ikamet eden yaşlı ve orta yaşlı bireylerin kendi pencerelerinden yaşlılığı ve yaşlılığa hazırlanmayı değerlendirdikleri; paylaştıkları hikâyelerine gizledikleri pişmanlıklarını, umutlarını, tavsiyelerini analiz etme çabasının bir ürünüdür. Araştırma sonucunda, geleneksel toplum yapısının değişime uğramakla beraber hâlâ hâkim olduğu toplumsal yaşam durumlarının kimizaman bireysel kimi zaman ekonomik kimi zaman ailevi nedenlerle yaşlanmaya hazırlanmayı engellediği ve bireylerin genç yaşlarından itibaren karşılamaları gereken birçok yaşam boyu öğrenme gereksinimleriolduğu ortaya çıkmıştır. Birçok okuyucunun muhtemelen gündemlerine henüz hiç almadıkları yaşlılığı düşünmelerine ve hayat serüvenlerine farklı açılardan bakmalarına katkı sunması dileklerimizle…


ISBN: 9786052412787

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Basım Tarihi: Temmuz 2018
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 474

Ebat: 13,5x21

| Yağmur Tosun, 29.7.2018 18:23:28

Türkiyemin yaşlılarına ilişkin bu denli önemli ve alanda kıymetli bir çalışmaya emek verdiği için yazarımıza minnettarım.Alanda bu çalışmanın en önemli özelliği hem yaşlılarla hem yetişkinlerle yaşlılığa hazırlık konusunda yapılan görüşmelerin karşılaştırılarak anlatılmış olmasıdır.Kendi yaşlılığımıza nasıl bir katkı yaparım diye düşünen kim varsa ilk önce bu kitabı okumayla başlamalarını şiddetle tavsiye ederim.


| Yağmur Tosun, 26.7.2018 08:58:41

Yakup Dağlı hocamız, yaşlanma ve yaşlılık alanında Türkiye`de yapılmayanı yaparak alana farklı açılardan incelenmiş bir çalışma gerçekleştirmiştir.Alanı tanımak adına bu kitap sizlere farklı bakış açıları kazandıracağına emin olabilirsiniz.Tebrik ediyorum böylesine önemli bir çalışmayı alana kazandırdığı için.


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz