../resim/urun/2257_B.jpg
Sözlü Anlatım Türkçe 2 Üniversiteler İçin

Editör(ler):
Yazar(lar): Ali YakıcıMustafa YücelMehmet DoğanV. Savaş Yelok
Yayınevi: Yargı Yayınevi

25,92 % 20 indirim
32,40

Sepete At
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Sözlü Anlatım Üniversiteler İçin Türkçe - 2
Konuşma ve Dinleme
Şiir Okuma Teknikleri
Diğer Sözlü Anlatım Türleri
Yaratıcı Düşünce
Sese Dayalı Dil Yanlışlar
 
ÖN SÖZ
Çerçevesi YÖK tarafından oluşturulan “Türkçe II- Sözlü Anlatım” dersi programına göre düzenlenmiş elinizdeki Türkçe II-Sözlü Anlatım adlı bu kitap, “Eğitim Fakülteleri ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulları”nda öğrenim gören öğrenciler için hazırlanmıştır. Bununla birlikte “etkili konuşma” becerisi kazanmak ya da bu becerisini geliştirmek isteyenler için de bir başvuru özelliği taşımaktadır.
İnsan, iletişim kuran bir varlıktır. Tarih boyunca çeşitli yollar ve pek çok araçla iletişim ihtiyacını karşılayan insan, iletişimde sadece işlevi değil, sanatı da gözetmiştir. Toplumsal değişim ve dönüşümler, insanın iletişim araçlarını değiştirse de temeldeki yönlendiren, hep aynı kalmıştır.
Bir toplumun içine doğan her bir insan için ilk iletişim yolu, sözlü anlatımdır. Kişi henüz okuyup yazma öğrenmeden dünyası ve zihni bir dilin içinde şekillenir. Bu iki yönlü bir işlemdir. Şöyle ki kişinin bu süreçte duyduğu ve dinlediği çevre ile zihni şekillenirken onun çevresine sözle verdiği tepkilerle de kişiliği ana çizgilerle ortaya çıkar. Sözlü anlatım, yaygın eğitim kurumlarından önce bu düzeyde de bir öğrenme sürecini haber verir.
Kişi belli bir eğitim sürecinden geçsin veya geçmesin sözlü anlatım onun çevresiyle iletişimini ve kendini ifade etmesini sağlayan ilk anlatım yoludur. İnsan, bu yolu, ömür boyu öğrenme merakı ile genişletebileceği gibi, bir noktada durarak sınırlı veya dar da tutabilir.
Yaşadığımız dünya, sınırlı ve dar bir anlatım yolunun hem çevremizi anlamada hem de kendimizi anlatmada yeterli olmadığını ve olamayacağını her fırsatta göstermektedir. Artan kitle iletişim araçları, bilindiği gibi, sözlü anlatımın değerini ve önemini belirginleştirdiği kadar, bu anlatımda pek çok sorunu da beraberinde getirmiştir.
Kişilerin kendilerini ifade etmede yaşadıkları sorunlar, konuşmanın etkisini zayıflattığı gibi, kişilerin güven duygusunu da zedelemektedir. Özellikle üniversite öğrenimi sürecindeki kişiler, belli bir arkadaş ortamı içinde kaldıkları ve çevreden gelen etkilere daha fazla açık oldukları için sözlü anlatımda ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Türkçe II-Sözlü Anlatım adlı bu kitap, öncelikle YÖK’ün belirlediği sınırlar içinde yükseköğrenim gençliğinin almakla yükümlü olduğu bir dersi gözetmektedir. Bununla birlikte, kitabın bir ders kitabı olmanın ötesinde bir ufku vardır. YÖK’ün belirlediği çerçeve program, bu ufukla zenginleştirilmiştir.
Türkçe II-Sözlü Anlatım adlı bu kitabın yeni baskısında, içerik daha da zenginleştirilecek ve artan iletişim araçları ile bunların getirdiği ilişkiler ağının yansımaları gözetilerek kitap güncelleştirilecektir. Bu bağlamda kitaba “İletişim ve Dil”, “Hazırlıksız ve Hazırlıklı Konuşmalar”, “Konuşma Türleri”, “İletişim Araçları Doğrultusunda Uygulamalar” gibi yeni bölümler eklenecek; bu bölüm başlıkları altında günlük konuşma dili, edebî dil, kitle iletişim araçlarında geliştirilen dil ayrıntıları ile değerlendirilecektir. Böylece kitabımız, yeni baskısında hem yükseköğrenim öğrencilerinin ihtiyacını önceden olduğu gibi karşılayacak hem de sözlü anlatımda herkesin ihtiyaç duyduğu bir kaynak olarak belirginleşecektir.
Hayat boyunca öğrenme sürecinde merakını canlı tutan ve etkili konuşmanın (diksiyonun) önemini fark edip bunu nasıl başaracağını düşünen herkese yararlı olma niyeti taşıyoruz. Kitabımızın yeni baskısında karşılaşmak dileğiyle…
 

ISBN: 9786053520832

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Basım Tarihi: Eylül 2014
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 360

Ebat: 16x24


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Yazılı ve Sözlü Anlatım
277 adet satıldı
29,75

2
Türk Dili Ve Kompozisyon Bilgileri

3
Cümle ve Metin Bilgisi
68 adet satıldı
37,40

4
Sözlü Anlatım Türkçe 2 Üniversiteler İçin

5
Türkiye Türkçesi Üzerine Araştırmalar

6
Dilin İşlevleri ve İletişim

7
Türkiye Türkçesinin Sözdizimi

8
Türk Dilinde Çatı
5 adet satıldı
45,00

9
Türkiye Türkçesinde Kök-Ek Bileşmeleri

10
Sözcük Türleri
3 adet satıldı
54,00


ETİKETLER
,