Pegem.Net../resim/eResim/439819.jpg
Üç Çınar

Editör(ler):
Yazar(lar): Mahmut Temizyürek
Yayınevi: Edebi Şeyler

14,95 % 35 indirim
23,00

Sepete At
Yaklaşık 5 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Bir şair, üç şairi anlatırsa ne olur? Önce kelimeler tepetaklak savrulur! Bir kuyu açılır -derin, içinde paldır küldür bir serinlik, kafesinden kurtulan kuşlar, taşan sular. İlk, Behçet Necatigil belirir, dünyadan büyük odasının kapısını açar, sonra Oktay Rifat’ın kuşu o odaya kaçar. En sonunda uça uça İlhan Berk’in ellerine konuverir o bir kuş. Bir şair, üç şairi dile getirince, muhakkak ki mevsimlerden bir şeyler taşar. Geyikler çıkıverir sokaklara, aylaklar ayaklanır önce, her şey bir “İşte!”nin idrakine bakar. Bir şair, üç şairi yanına alırsa, dört şairden fazlası oluverir satırlarda. Salkım saçak bir “kendilik”, gümüş aynalardan bakan bir “başkalık” akar.

Bu kitap, şairler arasında köprüler kuruyor, üçüyle de içsel bir geziye çıkıyor. Üç burcu; Gurbet’i, Hasret’i, Hikmet’i üçünde de yeniden buluyor. Üç benzemezin üç başkalığına, dört kişilik kendilik katıyor. Şairler arasındaki bağları düşünüyor, Garip’in gümbür gümbür teneke trampetini, Behçet Necatigil’in “Susanlara bir şey sormayınız” sessizliğine ekliyor. İlhan Berk’in Atlas’ı pek diğerlerine benzemiyor ama atlastaki tırtılı alıyor Temizyürek, hepsinin o biricik başkalığıyla besliyor.

Etkilenme endişesinin üç şairde de nasıl işlediğine yeni yorumlar getiriyor. Salt övgülerden ve yergilerden örülü yargılara karşı, kendi düşünme endişesini ve düşünce telaşını yerleştiriveriyor. Bu yüzden bu kitap, salt şairlerden kalanı değil, bir deviri, onun içini büküp dışına taşarak anlatıyor. Şiirlerden örgüler örüyor Mahmut Temizyürek, aynı anda üç çınarı, üç birbirine benzemezi yoldaş eden bir ışığı yol boyu parlatıyor.


ISBN: 9786052325230

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Nisan 2018
Baskı Yeri: İstanbul

Sayfa Sayısı: 152

Ebat: 13,5x21


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Çocuk Edebiyatı
33 adet satıldı
22,40

2
Prens
29 adet satıldı
6,65

3
Sisifos Söyleni
19 adet satıldı
13,30

4
Zaman dışı Yaşam
18 adet satıldı
5,60

5
Edebiyat ve Psikoloji
15 adet satıldı
40,80

6
Balım Kız Dalım Oğul
5 adet satıldı
16,50

7
Dört Güzeller
5 adet satıldı
21,75

8
Yaşadığım Gibi
2 adet satıldı
38,50

9
Kapıya Not Bıraktım
2 adet satıldı
13,89

10
Ancak Bir Benzerim Öldürebilir Beni