../resim/eResim/470024.jpg
Doğaüstü Varlıklar ve Anlatılar Üzerine İncelemeler

Editör(ler):
Yazar(lar): Altuğ Ortakcı
Yayınevi: Kesit Yayınları

34,00 % 20 indirim
40,00

Satışa Çıkınca Haber Ver
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Kültürden kültüre farklılıklar göstermekle birlikte özellikle mitolojik sistemlerde “iyi ya da kötü ruh” olarak tanımlanan doğaüstü varlıklar, inanç sistemlerinde de gözle görülmeyen ve duyularla algılanamayan, fiziksel tasviri tam olarak belirlenemeyen tasarımlar olarak açıklanmaktadır. Türk halk kültüründe doğaüstü varlıklar: Cin, şeytan, peri, alkarısı-alkızı, ağırlık, karabasan, hınkur-munkur, erkebit, vb. gibi isimlerle bilinmektedir. Bu varlıklarla görme, konuşma, dokunma, hissetme, rüya veya başka bir yolla kurulan şahsî bir iletişim tecrübesinin birinci ağızdan ya da dolaylı olarak aktarılması ise anlatıları oluşturmaktadır.

Anlatma esasına dayalı metinlerin, içine doğdukları kültürün izlerini taşıdığı aşikârdır. Her edebî eser, tarihî, sosyolojik, psikolojik, ekonomik ve benzeri veriler açısından önemli ipuçları içerir. Bu bağlamda, gerek anlatma esasına dayalı metinler, gerekse bu metinler üzerine yapılan akademik ve bilimsel çalışmalar, konuyu teorik zeminde çok daha güçlü ve kapsamlı bir biçimde temellendirmeye hizmet edeceklerinden gerek edebî gerekse toplumsal açıdan önemlidirler.

Doğaüstü Varlıklar ve Anlatılar Üzerine İncelemeler adını taşıyan bu kitap içerdiği on beş yazıyla doğaüstü varlıklar ve anlatılar konusu üzerine farklı bakış açılarıyla oluşturulmuş bir seçkiyi okuyucuyla paylaşmayı amaçlıyor.


ISBN: 9786057898012

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Aralık 2018
Baskı Yeri: İstanbul

Sayfa Sayısı: 224

Ebat: 16,5x23,5


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz


ETİKETLER
,