../resim/urun/240928_B.jpg
Etkileşimli Müze ve Tarihi Çevre Eğitimi: Kuramsal Temeller ve Örnek Etkinlikler

Editör(ler):
Yazar(lar): Ali YılmazGülten Yıldırım Nilüfer Filiz Zafer İbrahimoğlu
Yayınevi: Pegem Akademi Yayıncılık

48,45 % 15 indirim
57,00

Sepete At
Yaklaşık 5 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Günümüzde hem sosyal bilgiler hem de tarih dersleri öğrencilere bilimsel bir bakış açısıyla üst düzey düşünme becerilerini kazandırmayı amaçlamaktadır. Bu süreçte öğrencilerden geçmişeı şık tutan tarihsel kanıtları okuyabilmeleri, anlamaları ve yorumlayabilmeleri beklenmektedir.

Ancak böyle bir muhakeme sürecinden geçilerek, günümüz eğitim sisteminin beklediği eleştirel düşünen, problem çözen, üreten bireylerin yetişmesi sağlanabilir. Bu genel eğitim beklentilerinin yanı sıra tarih öğretiminin bazı özel amaçları gerçekleştirmesi de beklenmektedir. Buna göre öğrencilerin, tarihi çevrenin değeri konusunda bir farkındalık geliştirmeleri, bu alanların korunmasında sorumluluk duymaları, bu bilinç ile geçmişi ve bugünü değerlendirebilmeleri temel hedefler arasında yer almaktadır. Bu durum öğrencilerin hem genel olarak dünya mirasının bilincinde olmalarını ve hem de içerisinde bir parçası olarak yaşadıkları mekânın tarihi değerini anlamalarını gerektirmektedir. Toplumun kendi kültürel mirasına sahip çıkabilmesi için öncelikle bu değerlerin farkında ve bilincinde olması gerekir. Bu açıdan bireylerin temel düşünce yapısının şekillendiği ilk ve ortaokul kademelerinde etkili bir tarih bilinci oluşturmak ve kültürüne, tarihine, yaşadığı mekânın tarihsel varlığına ilişkin duyarlılık geliştirmek eğitimin temel amaçlarından birisidir. Bu amacı gerçekleştirmek için tarihsel bilginin beceri ve değerlerle yoğrularak olgunlaşması sağlanmalıdır. Bu amacı gerçekleştirmek için kullanılabilecek en etkili yöntemlerden birisi tarihi çevreyi eğitim sürecine doğrudan dâhil etmektir.

Tarihi mekanlar yüzyıllarca farklı toplumlara, kültürlere, dönemlere şahitlik eder ve her dönemin izlerini taşırlar. Yaşadığımız kentler farklı dönemlere, olaylara şahitlik etmiş büyük birer hafıza mekânıdır. Bir meydanın kıyısında kalmış bir çeşme, tarihe tanıklık etmiş bir konak ya da belki bir han! Hepsi bir dönemin tanıkları ve bugün hala yaşıyorlar! Oysa çoğu zaman, örneğin bir parkta oturduğumuzda yanı başımızdaki bir çeşmenin, bir meydanın ya da ihtişamlı bir sarayın tarihe nasıl tanıklık ettiğini düşünmeden yanından geçer gider ya da çevresinde zaman geçiririz, biz konuşuruz, onlar dinler. Şimdi onları dinleme zamanı. Bu tanıkların sesine kulak
verelim, onları kendi seslerinden dinleyelim…

Bu kitap, sosyal bilgiler ve tarih derslerinde tarihi çevre ve müzelerin etkileşimli bir şekilde kullanılmasına katkı sunmak amacıyla hazırlanmıştır. İlk bölümde konuyla ilgili kuramsal çerçeve çizilmiş, bu süreçte kullanılacak yöntem ve teknikler tanıtılmıştır. İkinci bölümde ise Sosyal Bilgiler derslerindeki kazanımlara ulaşılmasına katkıda bulunabilecek tarihi mekanlar için uygulama örnekleri sunulmuştur. Genel olarak bu eserin, kültürel mirasın korunması ve geliştirilmesine ve bir okul dışı öğrenme ortamı olarak tarihi çevrenin eğitim sürecine daha fazla dahil edilmesine katkı sunması beklenmektedir.


ISBN: 9786052415283

Baskı Sayısı: 1.baskı

Basım Tarihi: Aralık 2018
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 328

Ebat: 16x23,5


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Fransız Arşiv Belgelerinde Yakın Doğu’da Ermeni Sorunu

2
Modern Türkiye Anatomisi
80 adet satıldı
22,96

3
Sessiz Bahar
48 adet satıldı
32,80

4
Fransız Diplomatik Belgelerinde Ağrı İsyanı(1926-1930)

5
İhaneti Gördüm
25 adet satıldı
17,52

6
Osmanlı’da Modern Öğretim, Strateji, Yöntem ve Teknikleri

7
Sumerlilerde Tufan Tufan’da Türkler

8
Köken
7 adet satıldı
32,20

9
Son Truvalılar
7 adet satıldı
28,00

10
Kâşgarlı Mahmut
3 adet satıldı
17,04


ETİKETLER
,