Pegem.Net



../resim/urun/248960_B.jpg
Takip Hukuku

Kamu Alacağını

Editör(ler) :
Yazar(lar) : Barış Bahçeci 
Yayınevi: Seçkin Yayınevi

71,91 % 10 indirim
79,90

Sepete At
Yaklaşık 3 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Bu kitap, kamu alacağını takip hukukuna ilişkin kuramsal bir çerçeve çizmek ve Türk hukukundaki düzenlemeleri, bu çerçeve içinde çözümlemek iddiasını taşıyor, iki temel güdüyle kaleme alındı. Bunlardan ilki, sorunların çözümünde, kamu hukuku ve özel hukuk alanlarını kapsayacak bütüncül bir bakış açısına ihtiyacımız olduğu inancıydı, ikincisi ise okuyucuyu yığılı dogmatik hukuk verilerine boğmayan, muhakemeye dayalı dinamik bir yazım hedefiydi. Bunun için sorunların doğru kavramlarla anlamlandırılmasına, konuyla ilgili içeriğin sınıflandırılarak betimlenmesine ve anlatımın sorun temelli açıklamalarla desteklenmesine çalışıldı. Dolayısıyla metni şişiren yargı kararı kullanmaktan, doğrudan etkisi bulunmayan atıflardan ve aktarmacılıktan uzak duruldu. Dogmatik hukuk verileri, elden geldiğince karşılaştırılmaya, birleştirilmeye, sınıflandırılmaya ve sistematikleştirilmeye çalışıldı.
 
Bu kitabın odak noktası, kamu alacaklarının hukuksal rejimi ve bu rejimin doğurduğu sorunların irdelenmesi oldu. Kamu alacağını takip hukukunun, duygu ve beklentilerin değil, egemenlik yetkisine karşı temel hakların çatıştığı bir alanda, olgularla şekillendiği gözetildi. Bu nedenle aynı çerçeve içinde sorunlar hak/yetki ikilemi çerçevesinde ele alındı. AATUHK`nin tüm maddelerinin tüketilmesi gibi bir hedef güdülmedi. Yığılan değil, bütüncül bir bilgi birikiminin, üst üste konulduğunda anlamlı bir sistematiğe sahip olacak şekilde ifade edilmesine çalışıldı. Güncellik ihtiyacı karşısında, İHAM içtihadındaki gelişim gözetilerek alacaklı ve borçlunun çıkarların dengelenmesi kuralı ön plana çıkarılırken, önemini fiilen yitiren konular üzerinde durulmadı.
 
Konu Başlıkları
 
Kamu Alacağının Niteliği
Kamu Alacağının Sorumlusu
Kamu Alacağının Korunması
Kamu Alacağının Takibi
Kamu Alacağının Sona Ermesi
 

ISBN: 9789750252808

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Basım Tarihi: Mayıs 2019
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 334

Ebat: 16x24


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz