Pegem.Net../resim/urun/249051_B.jpg
İzahname Sorumluluğu

Sermaye Piyasası Hukukunda

Editör(ler) :
Yazar(lar) : Gülşah İslamoğlu 
Yayınevi: Seçkin Yayınevi

44,91 % 10 indirim
49,90

Sepete At
Yaklaşık 3 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Sermaye piyasası araçlarının satın alınması için her türlü yoldan yapılan çagˆrıya halka arz denilmektedir. Sermaye piyasası araçları halka arz edilirken, izahname belgesinin düzenlenmesi gerekmektedir. İzahname, yatırımcıların halka arz edilen sermaye piyasası araçları ve bunların ihraççıları hakkında bilgi edinebilecegˆi en önemli kamuyu aydınlatma belgesidir. İzahnamede açıklanan bilgilerin dogˆru olması ve gerçegˆi dürüst bir s¸ekilde yansıtması, yatırımcının korunmasında son derece önemlidir.
 
6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu m.10 hükmünde yer alan düzenleme uyarınca, izahnamedeki yanlıs¸, yanıltıcı veya eksik bilgilerden dogˆan zararlardan öncelikle ihraççı sorumludur. I·hraççının bu sorumlulugˆu kusura dayanmayan bir sorumluluktur. Bununla birlikte, halka arz edenler, ihraca aracılık eden lider aracı kurum, varsa garantör ve ihraççının yönetim kurulu üyeleri sorumludur. Zararın ihraççıdan tazmin edilemedigˆi hâllerde sorumluluk bu kişilere yüklenmis¸tir. Bu çerçevede onlar ancak kusurlarına ve durumun gereklerine göre zarar kendilerine yükletilebildigˆi ölçüde sorumludurlar.
 
"Sermaye Piyasası Hukukunda İzahname Sorumluluğu" konulu bu çalışma, "İzahname ve Halka Arz", "İzahname Sorumluluğunun Hukuki Dayanakları" ve "Zararın Tazmini" olmak üzere üç ana başlıktan oluşmaktadır.
 
Konu Başlıkları
 
İzahname ve Halka Arz
İzahname Sorumluluğunun Hukuki Dayanakları
Zararın Tazmini
 

ISBN: 9789750254475

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Basım Tarihi: Mayıs 2019
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 149

Ebat: 16x24


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz