../resim/eResim/247617.jpg
Likya Yollarında

Editör(ler):
Yazar(lar): Erdal Yazıcı
Yayınevi: Uranus

100,10 % 23 indirim
130,00

Sepete At
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Likya yollarında yaptığımız uzun yolculukların yanı sıra Fethiye’den Antalya’ya kadar sahil şeridi dışında Toros zirveleri arasında gizli kalmış çok sayıda Likya yerleşimine ulaştık; zorlu tırmanışlarla kentlerinin zirvelerine çıktık; görkemli anıtlarıyla gururlandık; tiyatrolarında dünya ezgilerini mırıldandık. Bilimsel kazılarla ayağa kaldırılmış kentlerin yeni yüzleriyle tanıştık; yüzyıllar sonra ortaya çıkarılan sokaklarında, caddelerinde izlerini aradık Likyalıların. Ardından Türkiye müzelerinden Antalya Müzesi, Fethiye Müzesi, Elmalı Müzesi, Burdur Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri dışında British Museum ve Viyana Sanat Tarihi Müzesi’nde (Kunsthistorisches Museum Wien) geride bıraktıklarıyla yüzleştik. Belgesel kitap içinde 96 antik kent, köy, höyük ve tümülüsün yanı sıra Likya buluntularının sergilendiği 10 müzeye de yer ayırdık. Tanımlanmış, bilinen ya da araştırılan kentlerin dışında Toros yaylalarında -yakın kentlerle ilişkisi olduğu sanılan- çok sayıda küçük köy özelliği taşıyan antik yerleşime de uğradık; bu yaylalarda, antik yerleşimlerle iç içe yaşayan Yörüklerin konuğu olduk. Günümüz köylerinde Likya yaşam izlerine tanık olduk; köylülerin hâlâ kullandıkları tahıl ve erzaklarını sakladıkları ambarlar Likya yapılarının izlerini taşımaktaydı. Yollarda bazen Likya sınırını aştık, ya da Likya sınırlarında dolaştık; komşularıyla etkileşimini gözlemledik; Pisidia, Karia ve Pamphilya kültürlerinin benzeşmelerini, farklı yanlarını izledik. Uzun erimli çalışmayla ortaya çıkardığımız ‘Likya Yollarında’ belgeseli Anadolu’nun gizemli topraklarında günümüz tanıklığının paylaşılması sadece. Geçmiş yüzyıllar boyu süren insan ve doğa tahribatının karşısında, bilim insanlarının özverili çabaları ile koruma mücadelesi vermeleri tanığı olduğumuz, umutlandığımız izlenimlerimiz arasındaydı.

İkinci baskıda, kapak ve iç tasarım değişiminin yanı sıra yeni bölümler eklendi; Andriake’de 2016 yılında açılan Likya Uygarlıkları Müzesi, Uluburun ve Gelidonya Burnu Batığı, Akdağların gölgesinde, Tlos yakınlarındaki Girmeler Mağarası ve antik yerleşimler ilk defa okuyucularla / gezginlerle buluştu. Yeni baskıda Likya kentlerindeki değişimler de sayfalara yansıdı.


ISBN: 9786055940423

Baskı Sayısı: 2. Baskı

Basım Tarihi: Ocak 2019
Baskı Yeri: Türkiye/İstanbul

Sayfa Sayısı: 512

Ebat: 13x21


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Anadolu`da Turizm Rehberliği Temel Bilgileri

2
Turizm Pazarlaması
12 adet satıldı
17,40

3
Turistik Ürün Çeşitlendirmesi

4
Seyahat Acentacılığı ve Tur Operatörlüğü

5
Türkiye Turizm Coğrafyası

6
Frankfurt Seyahatnamesi
5 adet satıldı
8,52

7
Abbas Yolcu
2 adet satıldı
11,36

8
Bir Dinozorun Gezileri
1 adet satıldı
22,72

9
Güneşte Ölüm
1 adet satıldı
16,88

10
Kanada`da Yaşamak
1 adet satıldı
5,85


ETİKETLER
,