Pegem.Net../resim/urun/2576_B.jpg
Türk Aynştaynı

Editör(ler):
Yazar(lar): Oktay Sinanoğlu
Yayınevi: Bilim + Gönül

17,78 % 20 indirim
22,22

Sepete At
Yaklaşık 5 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


1953 yılında Ankara`da TED`in Yenişehir Lisesi`ni birincilikle bitirdi. Burslu öğrenci olarak ABD`ye giderken kendi kendine bir söz vermişti: "Gideceğim ve kısmetse orada söz sahibi olacağım, ondan sonra gelip o namussuzlarla burada uğraşacağım."
Oktay Sinanoğlu`nun, İtalya`nın Bari kentinde başlayan yaşamı başarılarla dolu olmasının yanı sıra hem Türkiye hem yurtdışında pek çok önemli tanıklıklarla dolu. 1956 yılında Kaliforniya üniversitesi, Berkeley`de Kimya Mühendisliği`ni birincilikle bitiren, sekiz ayda MIT`yi birincilikle bitirerek Yüksek Kimya Mühendisi olan Sinanoğlu henüz 26 yaşındayken ABD`nin Yale üniversitesi`nde son üç yüz yıldır Batı`nın en genç profesörü unvanıyla bir rekorun sahibi oldu.

Sinanoğlu, kimyaya matematiği sokarak önemli buluşlara imza attı, fizik, astrofizik, nükleer fizik, moleküler biyoloji gibi çeşitli dallarda "Harika çocuk" olarak görülüp uluslararası bilim dünyasını şaşırttı. Hayatı boyunca dünya çapında bilimsel pek çok ödül aldı, Türkçe`nin önemine dikkat çekti ve Türkiye`de bilimin gelişmesi için mücadele verdi. Anadilin bir toplumun sürekliliği için yaşamsal olduğunun altını çizerek büyük çapta bir bilinçlenme yarattı.

Prof. Oktay Sinanoğlu`nun yaşamının kendi ağzından soru cevaplar eşliğinde anlatıldığı Türk Aynştaym kitabında ünlü bilim insanlarıyla ilişkisinden yarattığı teorilere, bir dönemin sözlü tarihinden Türkiye`nin yaşadığı sorunlara kadar pek çok konu yer alıyor. Sinanoğiu`nun ülkemizde bilimin neden gelişmediğini kendi yaşamından örneklerle açıkladığı bu kitapta hem baş döndürücü bir kariyer öyküsü hem Türkiye gerçeklerinin yansımaları var. Sinanoğlu şöyle diyor: "Halkın tarihine, diline, Osmanlı atalarımıza, inançlarına, binlerce yıllık Asya kökenli insani değerlerine, geleneklerine yabancılaştırılması, hatta düşman ilan edilmesi, sonunda kafalar hazır hale gelince de ülkenin yağmalanması her gün hız kazanıyor."


ISBN: 9786058868823

Baskı Sayısı: 70. Baskı

Basım Tarihi: Nisan 2011
Baskı Yeri: İstanbul

Sayfa Sayısı: 580

Ebat: 14x22


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Türk Aynştaynı
53 adet satıldı
17,78

2
Bir Dinazorun Anıları
17 adet satıldı
19,60

3
Darağacında Üç Fidan
10 adet satıldı
17,25

4
Afrika Rüyası
8 adet satıldı
14,25

5
Fikrimizin Rehberi (Ciltli)
4 adet satıldı
67,50

6
Sağlık Olsun!
4 adet satıldı
6,25

7
Sanatlararasılık Üzerine Karşılaştırmalı Yazınbilim ve Yazınlararasılık

8
Ali Şir Nevayi Hamsetü l - Mütehayyirin Metin Çeviri Açıklamalar Dizin

9
Cepheden Cepheye Bir Ömür
1 adet satıldı
20,25

10
Zamanın Eskitemediği En Güzel Sözler