../resim/eResim/269110.jpg
Şeyh Said

Editör(ler):
Yazar(lar): Bahadır Kurbanoğlu
Yayınevi: Ekin Yayınları

30,00 % 25 indirim
40,00

Sepete At
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Şeyh Said Kıyamı Cumhuriyet tarihinin belki de en önemli hadisesidir. Çünkü yeni rejimin tüm sacayakları hadiselerin bastırılmasının ardından oluşan elverişli ortamda hayata geçirilebilmiştir. İstiklal Mahkemeleri ve Takrir-i Sükun Yasası marifetiyle ülke sathındaki tüm muhalif unsurlar kıyamla bağlantılı oldukları ya da kıyama sebebiyet verdikleri iddiası gerekçesiyle ya susturulmuş ya da ortadan kaldırılmıştır. Bunların başında da Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası, basın ve ülke sathında İslami kimliği temsil eden kanaat önderleri, mütefekkirler, şeyhler vb. gelmektedir.

Böylelikle ülke insanının tenkil, taktil, tehcir, inkar ve asimilasyon politikalarıyla “tedip” edilmeye çalışıldığı ve dikta (Tek Adam) rejiminin tüm özelliklerini barındıran bir döneme geçilmiştir. Bu yıllar, Türk Ulus kimliğinin inşası adına, hem İslam düşmanlığının hem de Kürt kimliğini inkarın birlikte yürütüldüğü ve günümüzde halen devam eden sorunların üretildiği dönemdir.

Bu çalışmanın yapılış amacı hem bu dönemi ve ardından gelen gelişmeleri analiz etmek, hem de gerek Cumhuriyet döneminde gerekse günümüzde Şeyh Said Kıyamı’na yönelik serdedilen Kemalist, Komünist Sosyalist, Kürt Ulusalcısı ve İslamcı politik tahlillerin anakronik yönlerini ortaya koymaktır.”

Özellikle Cumhuriyetin ilk yıllarına ait İslami kimliğe düşmanlık politikaları, Müslüman halkın çektiği sıkıntılar ve ödedikleri bedeller kavranmadan, resmi ideoloji ile hakiki bir yüzleşmeye kapı aralamanın mümkün olamayacağına inanan kesimler olarak, kitabın bu çerçevedeki tartışmalara mütevazi bir katkı sağlayacağına inanıyoruz.


ISBN: 9789758507993

Baskı Sayısı: 3. Baskı

Basım Tarihi: Ocak 2018
Baskı Yeri: Türkiye/İstanbul

Sayfa Sayısı: 512

Ebat: 14x23,5


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Din Felsefesi Dersleri
3 adet satıldı
22,75

2
Din Felsefesine Giriş
3 adet satıldı
22,75

3
Ölüme Uyanmak
2 adet satıldı
24,85

4
Din Felsefesi Yazıları
1 adet satıldı
11,25

5
Tanrı’yı Bilmek Konusunda Doğuştan Gelen Arzumuzu Yerine Getirmek

6
Sufi’nin Bilgi Yolu
1 adet satıldı
59,86

7
Din Felsefesi
1 adet satıldı
32,20

8
Hz. Ali Devlet Yönetme Notları

9
Ahlaktan Felsefeye Felsefeden Ahlaka

10
Ben
1 adet satıldı
22,10


ETİKETLER
,