Pegem.Net../resim/urun/27322125.jpg
Problemler ve Düşünceler

Editör(ler) :
Yazar(lar) : Hasan Haluk Erdem 
Yayınevi: Odak Yayınları

18,40 % 20 indirim
23,00

Sepete At
Yaklaşık 3 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Problem görmek ve onu düşünmenin konusu yapmak, insan olmanın en temef özelliklerindendir. İnsanı hayvandan ayıran fark budur. Fransız heykelci Auguste Rodin`in bu kitabın iç kapağında yer alan "Düşünen Adam" adlı heykelindeki insan, doğada yer alan hayvansal yönü temsil ettiği için çıplaktır. Fakat, düşünüyor olması, onu insan kılmaktadır. Düşünme olanağına sahip insan, birbirinden farklı özellikte bilgiler üretir. Felsefî bilgi de bunlardan biridir. öyleyse denilebilir ki, felsefe yapmak, insan olma özelliğinin bir parçasıdır. Felsefe tarifli, insanın kendi tarihidir ve bu tarih ancak yazarak korunabilir. Yazmak, düşüncenin gerçekleşmesi, düşünce geleneğinin zenginleşmesi anlamını taşır.

Yazmak, aynı zamanda bana ilginç gelen bir teoriye, kaos teorisine benzer. 8u teoriye göre, yerkürenin herhangi bir yerinde kanat çırpan bir kelebek, yerkürenin başka bir yerinde fırtına etkisi yaratabilir. Bu teori, küçük değişikliklerin büyük sonuçlara yol açabileceğini anlatır. Kelebek etkisinde olduğu gibi, yazmanın da bir etkisi olduğuna inanıyorum.

Elinizdeki kitap, farklı yerlerde yayımlanmış ve ilk defa burada yayınlanan çeşitli konular üzerindeki yazılarımdan oluşan bir derlemedir. Yazıların ilk yayın yer ve tarihleri kitabın içinde belirtilmektedir. 8u kitabı yayımlamaktaki amacım, yola çıktığım felsefede, yürüdüğüm mesafeleri yan yana getirmek ve felsefede yazma geleneğimize küçük de olsa bir katkıda bulunmaktır. Yazılardaki ortak paydanın, her türlü dogmatik duruşun ötesinde, problemlere felsefece yönelme olduğu söylenebilir. Dört bölüm ve toplam yirmi iki yazıdan oluşan bu kitapta konu edilen problemler, mutlak bir doğruluğa ulaşma çabası ile ele alınmamıştır. Kart Jaspers`in de eserlerinde defalarca vurguladığı gibi, doğruluk arayışında yolda olmak anlayışı, felsefî tavır için olmazsa olmaz bir koşul olarak gözükmektedir


ISBN: 9799759885105

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Ocak 2000
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 170

Ebat: 13.5x19.5


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Felsefe
66 adet satıldı
27,20

2
Felsefenin Çağrısı
7 adet satıldı
16,20

3
Felsefe Sözlüğü
4 adet satıldı
31,11

4
Felsefiyat (Felsefeye Dair)
4 adet satıldı
13,50

5
Pythagoras
4 adet satıldı
7,50

6
Felsefe Sözlüğü
3 adet satıldı
34,72

7
Felsefeye Giriş
3 adet satıldı
25,93

8
Problemler ve Düşünceler
2 adet satıldı
18,40

9
Türkiye`de Türk Felsefe Cemiyeti ve Sonraki Gelişmeler

10
Gençlerle Politika Üzerine