../resim/urun/2869_B.jpg
Bilim Teknoloji Toplum ve Sosyal Değişim

Editör(ler):
Yazar(lar): Salih ÇepniHakan Şevki AyvacıAhmet Bacanak
Yayınevi: Yazarın Kendisi

23,15 % 0 indirim
23,15

Satışa Çıkınca Haber Ver
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Bu kitap hazırlanırken ulusal ve uluslararası boyutta geniş bir literatür taraması yapıldı. Bu yolla, Bilim-Teknoloji-Toplum ve Sosyal Değişme ile ilgili derslerin içeriği, amaçlan ve işlenişi ile ilgili alandaki son gelişmeler yakından takip edilemeye çalışıldı.

Kitap iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısmı oluşturan 1., 2., 3., 4., 5. ve 6. bölümleri, bilim, bilim tarihi, bilimsel okuryazarlık, teknoloji, teknoloji okuryazarlığı, teknolojik tasarım, bilim-teknoloji-sosyal değişim ve Bilim-Teknoloji-Toplum üçgeninin teorik temellerini içermektedir. Bu süreçte; bilim tarihine kısa bir yolculuk yapılmış, bilim ve teknolojideki gelişmeler dönemlere göre incelenmiş, bilimin tanımı yapılarak günümüzde bilimsel ve teknolojik okuryazarlığın fen öğretmen eğitimindeki önemi ile toplumların sosyal gelişim ve değişimleri üzerindeki etkileri tartışılmış, fen, teknoloji ve toplum arasındaki ilişki irdelenmiş ve bu kavramlann birlikte okul programlarına nasıl uyarlanabileceği tartışılmıştır. Ayrıca, bilimsel okuryazarlık ile fen öğretmenleri ve programlarının standartlaşması arasındaki ilişkiler irdelenmiş ve teknoloji kavramına yeni bir bakış acısı getirilmiştir.

İkinci kısmı oluşturan 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13. ve 14. bölümlerde fen bilimlerinin temel konuları arasında olan atom, evren, genetik, değişen dünya, ekosistem, iklim, hastalıklar, bilgisayar ve iletişim konuları hakkında güncel bilgiler, fen, teknoloji, toplum kavramları ile olan ilişkileri ve bunlar üzerindeki etkileri boyutunda ele alınmıştır. Kitap ilgili konularda bilgi vermek için değil, daha çok bu bilgilerin teknoloji, toplum ve çevreye olan olumlu-olumsuz katkıları açısından tartışmalara yol açabilecek yapıda sunulmaya çalışılmıştır. Bu süreçte ilgili konular hakkında daha çok açık uçlu sorular sorularak okuyucunun düşündürülmesi ve araştırmaya sevk edilmesi amaçlanmıştır.

Kitabın hazırlanması ve pilot uygulaması oldukça uzun zaman almıştır. Bu süreçte öğrencilerden ve diğer öğretim elemanlarından gelen dönütler değerlendirilmiş ve kitaba son hali verilmeye çalışılmıştır. Şüphesiz bu kitapta yer alan konular, doğası gereği bu alandaki hızlı gelişmelere açık olmalıdır. Hazırlanan kitaptaki bazı bilgilerin güncelliğini kısa sürede yitirebileceği göz önüne alınarak, değişen ve gelişen kavramların ilgili literatürden elde edilmiş son halini sunmak, büyük ölçüde bu kitabı kullanan öğretim elemanlarına ve öğrencilere düşmektedir. Kitabın daha sonraki baskıları için görüş ve öneriler şüphesiz ki dikkate alınacaktır.


ISBN: 9789759865405

Baskı Sayısı: 5. Baskı

Basım Tarihi: Mart 2012
Baskı Yeri: Trabzon

Sayfa Sayısı: 288

Ebat: 16.5x24


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz


ETİKETLER
,