../resim/eResim/484217.jpg
Praksis Sayı: 49

Editör(ler):
Yazar(lar): Kolektif
Yayınevi: Dipnot Yayınları

14,00 % 30 indirim
20,00

Sepete At
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Günümüzde doğanın ve canlı türlerinin yaşamını tehdit eden bir ekolojik krizin eşiğine gelen insanlık, kapitalist ekonominin yeni krizi ve ona eşlik eden yağma, savaş, göç ve ırkçılık fasit dairesi içinde bir felakete doğru yürüyor. Yaşamak için başkasının hesabına çalışmak zorunda olan mülksüzler anlamında proletaryanın sektörel ve coğrafi bileşimi genişliyor.

Yüksek eğitim-bilgi gerektiren iş alanlarında sosyal zenginlikleri üreten ve genel zekânın kendi kolektivitesinde cisimleştiği, güvencesiz koşul ve biçimlerde çalışan yeni proletarya bölükleri oluşuyor. Bu konjonktürde, yeni bir insanlık toplumunu/dünyayı kurmanın ilkesi olarak adlandırabileceğimiz müşterekleşme nosyonunun tarihsel anlamda, yalnızca şeylerin üretim ve paylaşımıyla sınırlı modernist bir sorunsala değil, şeylerin yönetiminin muhatabı olan tüm insanların insanların aktif katılımıyla gerçekleşen bir ortaklaşma praksisiyle yaşama geçmesi özlemini imleyen komünizm ideasıyla eş anlamlı olduğunu hatırlatmak istedik. Bu bağlamda da Praksis kolektifi olarak müşterekler tartışmasına eleştirel ve ilişkisel bir müdahalenin mütevazı adımlarını atmaya çalıştık.

Müşterekler dosyası içerisinde yer verdiğimiz çalışmalar neoliberalizmin dayandığı somut sömürü ve tahakküm biçimleri karşısında emeğin, siyasetin, mekânın ve bilginin çitlenmesine karşı müşterekleş(tir)menin ortaya koyduğu somut ya da potansiyel çıkış yollarını soruşturuyor.

Bir yandan müştereklerin politik doğasını, müştereklere yönelik metalaştırma projelerinin aynı zamanda içerdiği iktidar yapılarını açığa çıkarırken diğer yandan da bunların sundukları mücadele, direnme ve özgür ve eşitlikçi olana doğru ilerleme olanaklarını açığa çıkarıyorlar.

Müşterekler sayımızda yer alan çalışmalar şunlar:
- Çitlemeler ve Politikanın Yitimi: Türkiye’de Güncel Kentsel Rejim – Fırat Genç
- Müşterekleştirme ve Çitlemenin Zamanı: Göllüce’de Toprak Mücadeleleri – Begüm Özden Fırat
- Bir Müşterek Olarak Dünyada Mekân Deneyimi: “Herkesin ama hiç kimsenin de” – Adem Yeşilyurt
- Emek Gücünü Müşterekler Olarak Organize Etmek – Dario Azzelini
- Bir Sınıf Kavramı Olarak Prekaryanın Eleştirisi – Selin Pelek
- Kitap İncelemesi: Stavrides’in Müşterek Mekân’ını Göymen’in Devrim’indeki Müşterekler Kavrayışı Işığında Okumak – Ali Ekber Doğan - Mehmet Penpecioğlu
- Kitap İncelemesi: Müşterek: 21. Yüzyılda Devrim Üzerine Deneme – Deniz Durdu - Ali Yalçın Göymen
- Kitap İncelemesi: Sermaye Hareketliliği ve Emek: İşçi Hareketlerinin Küresel Ölçekte İncelenmesi – Mina Kozluca


ISBN: 3990000045049

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Ocak 2019
Baskı Yeri: Türkiye/İstanbul

Sayfa Sayısı: 168

Ebat: 16x24


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz


ETİKETLER
,