Pegem.Net../resim/eResim/216788.jpg
Hayatı, Eserleri ve Edebiyat Anlayışıyla Muhiddin Mekki

Editör(ler):
Yazar(lar): Yaşar Şenler
Yayınevi: Palet Yayınları

16,85 % 35 indirim
25,93

Sepete At
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Muhiddin Mekki Osmanlı'nın acılı çöküşünü, milli mücadeleyi ve Cumhuriyet'in doğuşunu görmüş, birkaç devre şahitlik etmiş, bunu eserlerine yansıtmış bir edebiyatçımızdır. Muhittin Mekki (Çağpar) edebiyat tarihimizde iki üç tiyatrosunun dışında pek bilinmeyen bir şahsiyet olarak unutulmuş. Onun bu unutuşa layık olmadığını düşünüyorum. Eserleriyle yeniden bu günün edebiyat dünyasına seslenmesi o dönemin ruhunu, edebiyatını getirmesi elbette birçok fayda sağlayacaktır. Bu çalışma ile onu edebiyat tarihimizin tozlu sahifeleri arasından çıkartıp, biriktirdiği hayat ve sanat özünü bu güne taşımak istedim. Mekki ve eserleri buna fazlasıyla değer. Yeni kuşaklara söyleyecek çok sözü var. Bilhassa bunların bilinmesini istedim.

Bu çalışmada önce, Muhidddin Mekki'nin yeni yazıya aktarılan bütün eserlerinin metinleri ve ardından incelemeleri verildi. Böylece, okuyucunun metin ile inceleme arasında rahat bağlantı kurabilmesi imkanı sağlanmaya çalışıldı. Dördü nazım-nesir karışık şiir kitabı, beşi de tiyatro oyunu olmak üzere Mekki'nin dokuz eseri ele alındı. Nazım-Nesir karışık kitaplarında 115 şiir ve 70 nesir parçası mevcuttur. Bazı şiir ve nesirler birden fazla şiir kitabında ve tiyatrolarında yer almıştır. Mekki bir şiirini veya yazısını daha sonra kaleme aldığı bir başka eserine de dahil etmiştir.


ISBN: 9786058749917

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Ocak 2011
Baskı Yeri: Türkiye/Konya

Sayfa Sayısı: 473

Ebat: 13,5x20


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz