../resim/eResim/459399.jpg
Rıza Tevfik'in Mektupları

Editör(ler):
Yazar(lar): Abdullah Uçman
Yayınevi: Atatürk Kültür Merkezi Yayınları

53,20 % 24 indirim
70,00

Sepete At
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Hatıralarından ve çeşitli mektuplarındaki ifadelerden mektup yazmaktan ayrı bir zevk aldığı anlaşılan Rıza Tevfık'in, hayatı boyunca başta aile fertleri olmak üzere çeşitli dost, arkadaş ve tanıdıklanna yüzlerce mektup yazdiği arılaştImakta, ancak bunlardan belli bir kısmı muhafaza edilmiş halde elimizde bulunmaktadır. Rıza Tevfık'in elinizdeki kitapta bir araya getirilen çeşitli hacimdeki mektupları aynı zamanda 2. Abdülhamid ,2. Meşrutiyet ve 50'li yıllara kadar Cumhuriyet dönemini idrak etmiş bir Türk entelektiielinin devrin çeşitli siyasi, edebi ve sosyal meselelere yaklaşımını ortaya koyan birer belge mahiyetindedir.

Doğrudan doğruya edebiyat, sanat, felsefe, estetik, din, tarih, eğitim ve sosyoloji konulanyla ilgili ve önemli bir kısmı sıradan mektup olmanın ötesinde ciddi bir makale şeklinde kaleme alınan bazı mektuplar, onun bu sahalardaki bilgisiyle birlikte entelektüel birikimini ortaya koymaktadır. Dikkatle okundugunda Said Halim Paşa, Fuad Koseraif, Mehmed Civid, Miralay Sadık ve Emir Abdullah gibi devrin önde gelen devlet ve siyaset adamlarından Abdülhak Hamid, Refik Halid, Mehmed Emin, Hüseyin Sairet, Ali İlmi Fani, İbnülemin Mahmud Kemal, Ismail Hikmet ve Hasan Ali Yücel gibi edebiyatçılanyla birlikte Kıbrıslı Şevket, Şefik Esad, İbrahim Temo, Refi Cevad Ulunay, Edward Browne, Ferid Kam, San Bey ve Sabih Şevket gibi çeşitli dost ve arkadaşlarına gönderilen bu mektuplarda, aynı zamanda, Rıza Tevfik'in devrin bir kısım siyasi, edebi ve fikri meseleleri hakkında görüş ve kanaatlerini dile getirdiği de görülecektir.


ISBN: 9789751632340

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Ocak 2016
Baskı Yeri: Türkiye/Ankara

Sayfa Sayısı: 697

Ebat: 16x24


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Yaşamın Ucuna Yolculuk
33 adet satıldı
11,36

2
Kalanlar
26 adet satıldı
6,50

3
Bir Dinazorun Anıları
21 adet satıldı
19,88

4
Babaya Mektup
12 adet satıldı
6,02

5
Mor Salkımlı Ev
10 adet satıldı
28,40

6
Sağlık Olsun!
4 adet satıldı
7,50

7
Zorla Evlendirilen Genç Kız

8
Sorumluluklar Ve Paylaşımlar Üzerine

9
Okuldan Uzakta
1 adet satıldı
15,84

10
Bir Bulut Kaynıyor
1 adet satıldı
17,75


ETİKETLER
,